Zapraszamy do nowej formy korzystania z oferty kulturalnej Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie. Tym razem proponujemy słuchanie podcastu, a więc m.in. zapisów audio naszych spotkań autorskich, rozmów z ludźmi kultury, nagrań autorskich interpretacji tekstów literackich.

 

W Gaude Mater Podcast rozmawiamy o ludziach, wydarzeniach, ciekawych zjawiskach kulturalnych i nie tylko. Zachęcamy do poświęcenia chwili na spotkanie ze sztuką, muzyką i literaturą. Zatem jeśli chcesz nie tylko do nas przyjść czy też obejrzeć materiał na Facebooku czy YouTube, możesz teraz swobodnie słuchać naszego podcastu w wolnej chwili.

 

Co konkretnie można posłuchać?

 

Zaczynamy nadawanie od trzech podcastowych cyklów. Wśród nich można posłuchać wierszy czy też rozmów z ludźmi kultury.

 

5 minut z poezją

Posłuchaj wierszy w autorskiej interpretacji. Poetki i poeci czytają swoje teksty, zachęcając tym samym do sięgnięcia po ich twórczość. Wystarczy tylko pięć minut, by zatrzymać się nad literaturą, rozsmakować w wierszu i odkryć piękno słowa.

 

Spotkanie z literaturą

Tutaj znajdziesz zapisy audio naszych spotkań autorskich, które odbyły się w Ośrodku Promocji Kultury, najczęściej podczas wydarzenia z cyklu „Literacki Piątek”. Zatem posłuchasz tu niezwykłych autorek i autorów, którzy opowiadają o swojej twórczości i ujawniają ciekawe szczegóły związane z ich pracą.

 

15 minut z kulturą

Nie potrzeba wiele czasu, by porozmawiać o kulturze i dowiedzieć się czegoś nowego. Dlatego zachęcamy do słuchania intrygujących historii związanych ze sztuką, muzyką czy literaturą. Dzięki nam poznasz ludzi, którzy wkładają serce w to, co robią, poznasz dzieła, na które warto zwrócić uwagę.

 

Dlaczego udostępniamy nagrania?

 

Chcemy, aby dostęp do kultury był możliwie jak najprostszy. Wierzymy, że korzystanie z dóbr kultury jest jednym z podstawowych praw, z których każdy powinien korzystać, jeśli tylko ma taką wolę. Dlatego chcemy znosić granice i bariery, a przy tym urozmaicić naszą kulturalną ofertę. Ponadto naszym celem jest promowanie Częstochowy poprzez kulturę różnymi drogami i kanałami, ponieważ podcast może mieć bardzo szeroki zasięg.

 

Udostępniamy jednak nagrania z jeszcze jednego, bardzo ważnego powodu. Biorąc pod uwagę, jak różnorodna jest nasza publiczność i jak zróżnicowane oczekiwania ma wobec nas, chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom również tym osobom, które mimo chęci nie mają wielu możliwości, by skorzystać z naszego programu.

 

Gaude Mater Podcast jest więc skierowany do osób, które nie mają fizycznej możliwości uczestniczenia w życiu kulturalnym z różnych przyczyn, np. z powodu niepełnosprawności, choroby, czy chwilowej niedyspozycji. Chcemy niwelować wykluczenie kulturalne ze względu na różne ograniczenia, które naszym zdaniem nie mogą być postrzegane jako przeszkody uniemożliwiające uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych w  Częstochowie.

 

I choć prowadzimy transmisje na żywo, nagrywamy nagrania wideo, umieszczam nasze materiały w Internecie, od teraz ruszamy również z udostępnianiem nagrań audio, które pozwolą na wysłuchiwanie ciekawych materiałów również przy okazji, np. w samochodzie, podczas codziennych czynności, na spacerze, czy w jakikolwiek inny sposób. Każdy ma swoje preferencje i może wybrać to, co odpowiada mu najbardziej.

 

Gdzie można słuchać podcastu?

 

Gaude Mater Podcast jest dostępny przede wszystkim na popularnej platformie Spotify (https://open.spotify.com/show/1NmQsWGO6TU3YSPgmlXI5K) oraz aplikacji Anchor (https://anchor.fm/opkgm). Z czasem będziemy nadawać także na pozostałych platformach. Bezpośredni dostęp do naszych nagrań można znaleźć także na stronie internetowej OPK: gaudemater.pl/podcast/

 

Zapraszamy więc do słuchania, dzielenia się wrażeniami, polecania znajomym.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę