1 czerwca, a więc w Dzień Dziecka, odbył się rajd rowerowy „Częstochowa – z miasta do miasta”, organizowany w ramach projektu edukacyjnego „Częstochowa – jedno miasto. Różne korzenie, wspólna przyszłość ” dla upamiętnienia 200-lecia połączenia Starej i Nowej Częstochowy.
W rajdzie wzięło udział 220 rowerzystek i rowerzystów z 27 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a trasa liczyła 12 km. Na starcie rajdu – na placu Biegańskiego – głos zabrał zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Pabiś, notabene pasjonat jazdy na rowerze. Obecne były również dyrekcje szkół organizujących rajd – wicedyrektorka Zespołu Szkół Technicznych Agnieszka Tomaszewska oraz dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Dariusz Humaj.
Podczas przejazdu młodzi rowerzyści usłyszeli krótkie wykłady historyczne dotyczące miejsc i obiektów oglądanych na trasie. Te miniwykłady przygotowali nauczyciele – Marek Fiszer, Grzegorz Basiński i Przemysław Gorzałka. Na trasie znalazło się m.in. Muzeum Produkcji Zapałek, Huta Częstochowa oraz cmentarz żydowski.
Punktem docelowym była Hala Sportowa Częstochowa na Zawodziu – tam już czekał żurek podawany z żołnierskiej kuchni. Wśród uczestniczek i uczestników rozlosowano też nagrody ufundowane przez Sklep Rowerowy Cyklo. Rowerzyści podczas całego rajdu mieli zapewnioną zarówno opiekę medyczną, jak i pomoc techniczną.
fot. organizatorów