– Oczywiście dysponujemy bogatymi zbiorami archiwalnymi, ale jeżeli ktoś ma ciekawe zdjęcia lub filmy niepublikowane i chciałby nam udostępnić, to chętnie je zobaczymy – mówi Krzysztof Kasprzak z Kas Film. – Nie musimy mieć oryginałów, jedynie potrzebujemy skany dobrej jakości. Możemy też sami zeskanować taki materiał. Jeśli zamieścimy pozyskany materiał w filmie to darczyńca otrzyma podziękowanie w napisach końcowych, film na płycie DVD lub pendrive oraz zostanie zaproszony na premierę. Możemy też taki materiał archiwalny kupić.
Autorzy filmy proszą o kontakt w tej sprawie pisząc na adres email: film@kasfilm.pl.
Film dokumentalny „Częstochowa lata 1945-1950” to unikalna podróż przez powojenną historię miasta, opowiedziana za pomocą archiwalnych materiałów filmowych i fotograficznych. Produkcja ukazuje odbudowę miasta po II wojnie światowej, trudne życie codzienne jego mieszkańców, rozwój przemysłu oraz kluczowe wydarzenia polityczne, społeczne, sportowe i kulturalne tamtego okresu. Aktywność Urzędu Bezpieczeństwa, aresztowania i terror Żołnierzy Wyklętych oraz zwykłych niewinnych ludzi, likwidacja prywatnego handlu i rzemiosła, a także działalność Jasnogórskiego Sanktuarium w niesieniu pomocy materialnego i duchowego wsparcia mieszkańcom i pielgrzymom. W filmie będzie można również zobaczyć początek powstania pierwszych wyższych uczelni w Częstochowie.
Scenariusz do filmu napisali: Jarosław Kapsa i Krzysztof Kasprzak, konsultacji historycznej dokonali dr hab. Jerzy Mizgalski, prof. UJD, dr Maciej Hyszko i dr Juliusz Sętowski. Czas trwania filmu 50 minut.
Premiera przewidziana jest na drugą połowę 2025 roku w Akademickim Centrum Kultury „Politechnik” w ramach 70-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Rumcajs”.
fot. KAS Film