Czepkowanie", czyli uroczyste wprowadzenie do zawodu adeptek pielęgniarstwa, towarzyszyło konferencji branżowej "Ratownik medyczny i pielęgniarka razem dla pacjenta", która odbyła się 10 kwietnia w Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie.
Wewnętrzna konferencja była skierowana do studentek i studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego, a także do osób już pracujących w tych absolutnie kluczowych, niedających się zastąpić, bezcennych społecznie profesjach.
Wydarzenie służyło integracji środowiska i wymianie doświadczeń między tymi, którzy już pracują w ochronie zdrowia, a tymi, którzy się do tego przygotowują. Wystąpienia dotyczyły aktualnych kwestii codziennej praktyki zawodowej – także tych na styku obu profesji, a więc np. wizerunkowi pielęgniarki wśród ratowników medycznych, przyszłości obu zawodów czy wpływowi pracy zespołowej na skuteczność leczenia. Jeden z referatów był poświęcony statusowi zawodów medycznych na Litwie – przybliżył on nieco warunki pracy medyków w tym sąsiednim kraju. Swoją prezentację przygotowały też członkinie Studenckiego Koła Naukowego działającego na WSZ.
Konferencji towarzyszyła ceremonia „czepkowania” studentek i studentów II roku pielęgniarstwa – symboliczny moment na drodze zawodowej, swoiste ,,przyjęcie do zawodu”, podkreślające powagę i odpowiedzialność związane z pielęgniarską pracą.
Kierunek ,,pielęgniarstwo” prowadzony jest na Wyższej Szkole Zarządzania od 21 lat, obecnie na studiach licencjackich i magisterskich. W zeszłym roku uczelnia rozpoczęła też kształcenie ratowników medycznych w systemie weekendowym, dopasowując się tym samym do potrzeb edukacyjnych osób już pracujących, a chcących podjąć zawód ratownika. Tradycją uczelni jest organizowanie konferencji naukowych z zakresu ochrony zdrowia oraz projektów podnoszących kwalifikacje pielęgniarek i położnych.
fot. organizatorów