Od lutego w Częstochowie będzie można zwiedzać immersyjną multimedialną Kaplicę Sykstyńską, zlokalizowaną w pobliżu klasztoru jasnogórskiego.
Wystawa stanie na terenie miejskim w sąsiedztwie jednego z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce i w Europie.
Dzięki temu usytuowaniu Kaplica Sykstyńska będzie nie tylko atrakcją turystyczną, ale również okazją do refleksji nad wpływem religii na największe światowe dzieła sztuki i ich nieprzemijalnością. W Roku Jubileuszowym 2025 projekt ten nabiera szczególnego znaczenia. Połączenie duchowości Jasnej Góry z takim przedsięwzięciem kulturalnym wynosi rolę edukacji przez duchowe piękno na wyższy poziom – podkreślają pomysłodawcy i twórcy niezwykłej wystawy z Domu Emisyjnego Manuscriptum.
Projekt „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” został objęty honorowym patronatem Generała Zakonu Paulinów oraz Przeora Klasztoru na Jasnej Górze, a Miasto Częstochowa jako partner przedsięwzięcia udostępnia teren oraz wspiera organizatorów w działaniach promocyjnych.
- Wierzę głęboko, że to ważne wydarzenie przyniesie błogosławione owoce dla pielgrzymów przybywających na Jasną Górę, dlatego chętnie obejmę ją patronatem honorowym. Organizatorom i uczestnikom życzę Bożego błogosławieństwa oraz opieki Matki Bożej Jasnogórskiej – przekazał w liście do organizatorów przedsięwzięcia o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.
- Częstochowa to doskonała lokalizacja dla tej ekspozycji. Piękno Kaplicy Sykstyńskiej nabierze tu nowych kontekstów, doskonale wpisując się w jasnogórski klimat. O jakości samej wystawy świadczą poprzednie jej odsłony bijące rekordy popularności. Tam, gdzie się pojawiała, zdobywała serca miłośników sztuki oraz wartościowej, kulturalnej rozrywki, potwierdzając bezsprzecznie sukces organizatorów. Życzymy go również w Częstochowie, mając nadzieję, że ta niezwykła wystawa stanie się atrakcją, przyciągającą wielu mieszkańców, pielgrzymów i turystów z kraju oraz zagranicy – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Immersyjna Kaplica Sykstyńska to projekt, który pozwala odwiedzającym podziwiać arcydzieło włoskiego renesansu w wyjątkowy sposób, dzięki multimedialnym technologiom odtwarzającym freski w skali 1:1. Historia tej repliki rozpoczęła się jako innowacyjny pomysł Domu Emisyjnego Manuscriptum, polegający na przybliżeniu piękna renesansowej sztuki i historii najsłynniejszej kaplicy świata - Kaplicy Sykstyńskiej - tak wiernym, jak i wielbicielom sztuki. Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”, która w ubiegłych latach zachwyciła odwiedzających w Warszawie i Krakowie, pozwala przenieść się do Rzymu, Watykanu i podziwiać arcydzieła w skali 1:1. Dzięki nowoczesnej technologii odwzorowano każdy szczegół fresków mistrzów Renesansu na ścianie północnej i południowej oraz tych, autorstwa samego Michała Anioła – od słynnego "Stworzenia Adama" po majestatyczny "Sąd Ostateczny".
Na ten moment przewidywana data otwarcia Kaplicy to pierwsze dni lutego. Multimedia na wystawie to m.in. 39 hipernowoczesnych projektorów Panasonica, dzięki którym projekcja immersyjna zyskuje najwyższe noty w ocenach Google. Cyfrowa replika Kaplicy Sykstyńskiej – otwarta dla szerokiej publiczności w Częstochowie – pozwoli podziwiać renesansowe arcydzieło w mieście, które od wieków przyciąga pielgrzymów z całego świata.
- Mieliśmy na liście kilka innych miast Polski, ale wybór Częstochowy na kolejną lokalizację projektu to nie tylko decyzja logistyczna, to przede wszystkim decyzja symboliczna. Jasna Góra jest sercem polskiej duchowości, a połączenie sacrum Kaplicy Sykstyńskiej z sacrum Jasnej Góry stworzy niezapomniane doświadczenie dla odwiedzających. Należy też podkreślić, że mecenasem projektu od samego początku jest Mennica Skarbowa, największy dystrybutor złota w Polsce – podkreśla Dorota Wielgopolan, rzeczniczka wystawy.
Fot. z konferencji w Bastionie św. Barbary (7 stycznia) oraz miejsca budowy pawilonów wystawowych na parkingu MOSiR przy ul. Oleńki – Łukasz Kolewiński (UM), a także materiały organizatorów wystawy