W dniach 31 sierpnia i 1 września w III Alei NMP i na placu Biegańskiego odbyła się XXXIII Krajowa Wystawa Rolnicza towarzysząca Ogólnopolskim Uroczystościom Dożynkowym na Jasnej Górze. W ramach dwudniowej imprezy można było skorzystać z oferty prezentowanej na stoiskach z rękodziełem, wziąć udział w wystawach i koncertach oraz pokazach maszyn rolniczych.
Z wieńcami żniwnymi, bochenkami chleba i darami, którymi obrodziła ziemia na Jasną Górę z dziękczynieniem za tegoroczne plony przybyli rolnicy. Tradycyjnie w dożynkach wziął prezydent RP. Dożynki były okazją do podziękowania ludziom wsi za trud ich pracy i wkład w polską gospodarkę, za wierność wartościom, które od wieków budują naszą wspólnotę. Tegoroczne dożynki przebiegały pod hasłem: „Do Maryi we wspólnocie Kościoła”.
Tegoroczną Wystawę w sobotę oficjalnie otworzył minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Głos zabrał również Łukasz Kot, zastępca prezydenta Częstochowy: - Namawiam, aby zwrócić szczególną uwagę na produkty z jurajskich okolic. Obok produktów rolniczych, nasz region może się pochwalić prężną branżą agroturystyczną – z ogromną liczbą tego typu gospodarstw. Zachęcam, aby przekonać się, że w tym, co „polskie”, dobre jest także to, co „jurajskie”.
W trakcie inauguracji rozstrzygnięte zostały wojewódzkie konkursy m.in. - na najlepszą agroturystykę, na najlepsze gospodarstwo ekologiczne czy też bezpieczne gospodarstwo rolne.
Corocznie z Jasnogórskimi Dożynkami połączona jest Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku odbyła się jej 33. edycja. Zorganizował ją Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Swoje oferty produkcyjne, handlowe i usługowe prezentowało ponad 400 firm i instytucji rolniczych z całego kraju. W ramach Krajowej Wystawy Rolniczej odbyły się m.in. targi pszczelarskie, kiermasz kwiatów i krzewów ozdobnych, prezentacje na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich czy festiwal produktów lokalnych połączony z degustacją.
W Filharmonii Częstochowskiej zorganizowano galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który był okazją do wręczenia odznaczeń, nagród i pucharów. Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy trafiły do firmy Jawo i gospodarstwa Państwa Cierpiałów.
Wśród wydarzeń towarzyszących warto wspomnieć również o występach międzynarodowych zespołów ludowych na placu Biegańskiego i koncercie folklorystycznym "Góralski koloryt" też na placu. Muzeum Częstochowskie z okazji dożynkowych wydarzeń proponowało wystawę rzeźb i zabawek "Stworzone by cieszyć", którą można zobaczyć w Pawilonie Wystawowym. Z kolei Regionalny Ośrodek Kultury zaprosił na wystawę "Anioły dnia codziennego" autorstwa Zofii Gołębiewskiej-Tabuszewskiej.
fot. Łukasz Kolewiński/UM