Miasto podsumowało we wtorek, 24 września będącą ostatnim etapem konsultacji społecznych ankietę dotyczącą koncepcji zagospodarowania placu Biegańskiego. Zdecydowana większość opowiedziała się za drugim wariantem z naturalnymi drzewami zamiast stalowych konstrukcji dla roślin pnących.
W ramach konsultacji zaprezentowano banery z dwoma koncepcjami przebudowy umiejscowione na placu Władysława Biegańskiego. Umożliwiono także wirtualny spacer po placu, z wykorzystaniem technologii VR. Wszystkie te działania miały na celu poznanie opinii i uwag mieszkańców, a następnie uwzględnienie ich w końcowym projekcie, aby ten centralny punkt Częstochowy był miejscem stworzonym dla wszystkich. W dniach 17 sierpnia - 16 września mieszkańcy mogli wypełniać ankietę, która stanowi realny wkład w realizację przebudowy placu Biegańskiego.
- Dziękuję wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Częstochowy za wzięcie udziału w konsultacjach, za to, że wyrazili zainteresowanie i opinie na temat tego, w którym kierunku powinny iść działania dotyczące zagospodarowania placu Biegańskiego - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Spośród ponad 2 tysięcy opinii najwięcej pozytywnych zyskała wersja z naturalnymi drzewami, którą będziemy dalej procedować. Cieszy to, że współpracując z mieszkańcami udaje się zmieniać obraz naszego miasta. Tym bardziej, że już niedługo startują unijne konkursy, które zakładają odbetonowanie, rozszczelnienie i odsklepianie terenu, aby był bardziej chłonny. W przypadku placu Biegańskiego chcemy właśnie iść w kierunku naturalnej retencji i terenów zielonych.
Każdy, kto wziął udział w ankiecie, mógł wybierać nie tylko między jedną a drugą koncepcją. W sumie wpłynęło 2085 opinii, z czego 170 (8,15 proc.) akceptujących aktualny wygląd placu Biegańskiego, 461 (22,11 proc.) opowiadających się za pierwszym wariantem, 1237 (59,33 proc.) za drugim wariantem i 217 (10,41 proc.) za koniecznością opracowania nowej koncepcji. - Opinie można było również wyrazić w formie pisemnej, dodając np. to, czego nam brakuje na placu Biegańskiego, co chcielibyśmy tam zobaczyć - dopowiada Agata Wierny, kierowniczka Referatu Dialogu i Praw Człowieka UM Częstochowy. - Mieszkankom i mieszkańcom chodziło również o to, aby było to miejsce przyjazne, wspólne dla wszystkich, gdzie można miło spędzić wolny czas i wypocząć. Zależało im także na tym, żeby podobnie jak do tej pory można było organizować tam miejsce imprezy.
Jak przypomina Łukasz Kot, zastępca prezydenta Częstochowy, rozmowy w przestrzeni publicznej na temat zmian na placu Biegańskiego trwały przez rok. - Dzięki tak dużej ilości opinii wyrażonych w ankiecie mamy wybraną koncepcję, wiemy czego chcą mieszkańcy i będzie nam teraz łatwiej projektować - przekonuje Łukasz Kot. - Będziemy starać się o to, aby pozyskać środki na ten cel z programu FEniKS. Chcemy przebudować plac Biegańskiego w ten sposób, żeby gromadził nadmiar wody deszczowej, która nam zagraża i wykorzystać ją do podlewania znajdujących się tam roślin. Będzie dużo więcej zieleni, bo mówimy o ponad 2 tys. m2 trawnika i kilkudziesięciu nowych drzewach. Postaramy się, aby drzewa były co najmniej tak duże jak na Placu Pamięci Narodowej. Chcielibyśmy złożyć wniosek o dofinansowanie pod koniec roku - dodaje.
Przypomnijmy. Prace koncepcyjne nad zmianami placu Biegańskiego zostały rozpoczęte przez Grupę Verso w marcu 2023 roku. W styczniu tego roku zaprezentowano koncepcję tego najbardziej reprezentatywnego miejsca w Częstochowie, która uwzględniała uwagi i pomysły mieszkańców. Jeden z jego elementów wzbudził jednak kontrowersje. Dlatego zdecydowano się wprowadzić drugi wariant z prawdziwymi drzewami w miejsce stalowych konstrukcji oplecionych pnączami.
Cele metamorfozy to m.in. zaakcentowanie reprezentacyjnego charakteru placu oraz jego uniwersalność – ma łączyć funkcję lokalizacji uroczystych wydarzeń z funkcją rozrywkową. Intencją jest stworzenie chętniej i częściej odwiedzanego miejsca spotkań, ale i przestrzeni, która mogłaby być pokazywana z dumą gościom miasta.
Zespół urbanistyczny Ratusza jest obecnie niepełny ze względu na brakujący budynek po jego wschodniej stronie. Nowa koncepcja zakłada odbudowę Odwachu bis w historycznej lokalizacji, gabarytach i formie. Nowy budynek miałby zostać wykorzystany z myślą o punktach gastronomicznych, stanowiących zachętę do dłuższego spędzania czasu na placu.
fot. Łukasz Kolewiński/UM