Do 25 sierpnia w Galerii Dobrej Sztuki można oglądać wystawę prac cenionego częstochowskiego artysty Jacka Pałuchy.

Otwarcie wystawy najnowszych prac Jacka Pałuchy zbiegło się w czasie z paradą nowoorleańską inaugurującą na pl. Biegańskiego festiwal Hot Jazz Spring. Prowadzący paradę muzycy zrobili częstochowskiemu malarzowi niespodziankę, grając dla niego tuż pod oknami Galerii.

Na wernisażu w imieniu częstochowskich władz samorządowych pojawił się zastępca prezydenta miasta Jarosław Marszałek. Była też dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek (Galeria działa w strukturach Muzeum), kuratorka wystawy Anna Krakowian czy szefująca Miejskiej Galerii Sztuki Anna Paleczek-Szumlas. Przyszli przedstawiciele lokalnego, ale znanego i docenianego daleko poza Polską, świata sztuk plastycznych – jak malarz Tomasz Sętowski czy rzeźbiarz Jerzy Kędziora. Wśród gości nie zabrakło też kolekcjonerów planujących poszerzenie swoich zbiorów.

Malarz odebrał okolicznościowy list od prezydenta Częstochowy. W swoim słowie kuratorka Anna Krakowian zwracała uwagę m.in. na pozamalarskie dokonania Jacka Pałuchy – jak liderowanie zespołom rockowym czy występ na wielkim ekranie u reżysera Łukasza Wylężałka. Z kolei malarz Tomasz Sętowski mówił o swojej trwającej już cztery dekady przyjaźni z bohaterem wernisażu i różnych jej rozdziałach – jak korzystanie ze wspólnej pracowni czy sprzedawanie swoich prac pod gołym niebem na polskim Wybrzeżu. Można też było się dowiedzieć, że niegdyś obaj twórcy – dziś już dysponujący własnym językiem – mieli tę samą inspirację: w osobie Salvadora Dalego… Sam zaś Jacek Pałucha na tym wernisażu tylko potwierdził swój wizerunek artysty bardzo bezpretensjonalnego, nienapuszonego, wielce zdystansowanego wobec siebie i pewnej celebry charakterystycznej dla świata sztuki…

Obrazy Jacka Pałuchy wspólnie tworzą kolorowe, raczej ciepłe i bezpieczne, nieco dziwaczne, chwilami odrobinę groteskowe, ale generalnie sympatyczne uniwersum – z postaciami, do których wad i niedoskonałości można odnosić się tylko z pozbawionym szyderstwa, wyrozumiałym uśmiechem. Kto wie – może nieco podobnie, jak sam malarz odnosi się do ludzi? Od debiutanckiej, paryskiej wystawy w 1993 roku artysta nie narzeka na brak uznania, zarówno ze strony recenzentów, jak i kolekcjonerów czy zwykłych odbiorców sztuki. Świadczy o tym także fakt, że część z prac pokazywanych w Galerii Dobrej Sztuki – choć są tak nowe – trzeba było już wypożyczać z prywatnych kolekcji…

Prace zebrane na wystawie o żartobliwej nazwie „Okrągła 31. rocznica pracy twórczej” powiszą  przy Al. NMP 47 do 25 sierpnia.

fot. Grzegorz Skowronek/UM

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę