Kolejne trzy osoby zostały zatrzymane w związku ze śledztwem w sprawie nielegalnego handlu dyplomami przez Collegium Humanum. Wśród nich jest były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie.

Do zatrzymań doszło w czwartek, 6 czerwca. - Funkcjonariusze CBA na terenie województwa zachodniopomorskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego zatrzymali trzech mężczyzn w sprawie wręczania korzyści majątkowych dyrektorowi Polskiej Komisji Akredytacyjnej - poinformował na platformie X Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. - Wśród nich jest Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, a także dwóch obecnych rektorów niepublicznych uczelni wyższych tj. Waldemar U. z Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie oraz Marek W. z Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.

Jak wyjaśnił, zatrzymania mają związek ze śledztwem w sprawie nielegalnego handlu dyplomami przez uczelnię niepubliczną Collegium Humanum.  Postępowanie nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Przypomnijmy, że afera Collegium Humanum ws. handlu dyplomami wybuchła w marcu 2023 roku, kiedy to CBA zatrzymało dwie osoby w związku z przyjęciem korzyści majątkowych i osobistych. Jak informował Dobrzyński, śledztwo w tej sprawie ma charakter rozwojowy, dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej i jest wielowątkowe.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę