ZGM TBS wspólnie z policją wracają z akcją ,,Bądź bezpieczny seniorze’’. Działaniom patronuje prezydent Częstochowy.

Seniorkom i seniorom nadal często zdarza się wierzyć w dobre zamiary nieznanych im wcześniej, telefonicznych rozmówców. Bardzo często kończy się to jednak na próbach oszustw i kradzieży – niestety także udanych. Znane już są metody ,,na wnuczka’’, ,,na policjanta’’ czy ,,na urzędnika’’. Niezależnie od podawanych przez rozmówcę informacji, jeśli nie jesteśmy pewni, z kim rozmawiamy, nie należy podawać żadnych danych, które będą mogły posłużyć za pomoc w kradzieży lub oszustwie – a najlepiej jest się po prostu rozłączyć lub w ogóle nie odbierać nieznanego nam numeru telefonu.

Z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności wystąpiła Komenda Miejska Policji w Częstochowie wraz z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej ,,TBS’’. Działaniom patronuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Ciągle warto pracować nad świadomością takich zagrożeń, by skutecznie przeciwdziałać coraz częstszym ,,telefonicznym” przestępstwom. Wśród częstszych zgłoszeń do częstochowskiej policji są właśnie te dotyczące oszustw wobec osób starszych, dlatego hasło – i akcja – ,,Bądź bezpieczny seniorze’’ cyklicznie powraca.

Tym razem celem naszych działań jest apel do dzieci i wnuków seniorów, by zadbali o bezpieczeństwo swoich najbliższych i informowali ich o zagrożeniach i ryzyku, jakie niosą ze sobą telefoniczne rozmowy z nieznajomymimówi Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM TBS.
    
O tym, jak najlepiej postąpić w takiej sytuacji opowiada aspirant Kamil Sowiński z Wydziału Prewencji KMP: Przez telefon każdy może podać się za inną osobę. Dlatego nie wolno nam informować telefonicznie o posiadanej gotówce. Nigdy nie można wypłacać z konta oszczędności na prośbę rozmówcy. A jeśli istnieje podejrzenie próby oszustwa na telefon, należy natychmiast zakończyć połączenie i powiadomić o tym policję pod numerem alarmowym 112.  

W ramach akcji w częstochowskich rozgłośniach radiowych emitowany jest spot z apelem do dzieci i wnuków seniorów. Wkrótce na klatkach budynków zarządzanych przez ZGM pojawią się również plakaty. Działania edukacyjne trwać będą także w terenie – pracownicy ZGM wraz z policjantami dotrą z ostrzeżeniem do wytypowanych przez spółkę starszych lokatorów.

Do tego rodzaju oszustw dochodzi także na terenie naszego zasobu. Aż 20 procent jego lokatorów to właśnie osoby starsze w wieku powyżej 70 lat. Nie można pozostawić ich bez wsparcia i pomocy. Kierujemy do nich nie tylko takie programy jak „Złota Rączka”, ale też zależy nam na ich bezpieczeństwie, stąd kontynuacja akcji „Bądź bezpieczny seniorze”podkreśla Paweł Konieczny.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę