Mieszkańcy Częstochowy w głosowaniu drogą mailową wybrali drugi z wariantów zagospodarowania Placu Rady Europy. Obie koncepcje przygotowała pracownia TiM Architekci.

- Z 80 Waszych maili 72 zawierały głos za wersją B. Zdecydowana większość komentarzy - choć trudno precyzyjnie podać ich liczbę, bo były ich setki w różnych miejscach - także wskazywała tę wersję. Dziękuję za każdą wiadomość i za każdy głos. Projektując plac będziemy się teraz kierować Waszym wyborem - poinformował na Facebooku prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - A ja się cieszę, bo i mnie ta wersja bardziej przypadła do gustu.

Pracownia TiM Architekci na bazie wskazówek wykonała dwie wstępne koncepcje zagospodarowania Placu Rady Europy. Pierwsza z nich jest mocno rewolucyjna, druga zakłada zachowanie niektórych istniejących już elementów, m.in. pergoli.

- To miejsce jest swego rodzaju wizytówką miasta - mówił podczas prezentacji obu koncepcji Tomasz Borowiecki z TiM Architekci. - Zaproponowaliśmy dwa rozwiązania. Pierwsza wersja to kompletna rewolucja. Jest ona bardziej geometryczna oparta na siatce kwadratów z elementami wody, małej architektury, z dużo większą ilością zieleni oraz nowym oświetleniem placu, miejscem na rowery miejskie i hulajnogi. Odwołaniem do nazwy Rady Europy jest wprowadzenie zieleni w kolorach niebieskich. W wariancie drugim zachowujemy istniejącą pergolę i wprowadzamy swobodną kompozycję zieleni. Głównym elementem jest fontanna, wokół której jest przestrzenna ławka w formie symbolu Rady Europy, czyli litery E. Do tego dochodzi dwanaście podświetleń fontanny jako dwanaście gwiazdek symbolizujących Unię Europejską.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę