250 uczennic i uczniów częstochowskich szkół wzięło udział 1 czerwca w rajdzie ,,Śladami walk o niepodległość w XIX wieku’’. Był on częścią miejskiego projektu ,,Napoleońska Częstochowa II”. 

Rajd rozpoczął się na placu Daszyńskiego. 250 rowerzystek i rowerzystów z 21 szkół miało przed sobą do przejechania 8-kilometrową trasę, poznając przy tym historyczne miejsca Częstochowy oraz rowerową infrastrukturę miasta.

Jednym z punktów było upamiętnienie przypadającej w tym roku 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Młodzież wraz z nauczycielami odwiedziła zatem groby powstańcze na cmentarzu Św. Rocha. Potem udali się na Jasną Górę, gdzie o walkach o polską niepodległość opowiadał im o. Jan Poteralski. Z kolei Muzeum Częstochowskie umożliwiło im odwiedzenie stałej wystawy na temat powstań narodowych. Na mecie, w Parku Lisiniec, na ekipę na rowerach czekały miłe niespodzianki – gadżety rowerowe ufundowane przez firmę Giant i drobny poczęstunek. Czuwający nad rajdem pedagodzy otrzymali na pamiątkę niecodzienne, ale dobrze pasujące do całego projektu upominki –  bikorny, czyli charakterystyczne ,,napoleońskie” kapelusze.  Tego rodzaju dwurożne nakrycia głowy nie były oczywiście noszone ani wyłącznie przez Bonapartego ani przez jego wojskowych –  w Polsce używano je za czasów Kościuszki, w armii Księstwa Warszawskiego czy Królestwa Polskiego. Co ciekawe, bikorny przetrwały u nas do okresu międzywojennego jako element munduru galowego oficerów Marynarki Wojennej.

fot. organizatorów

Rowerowo-edukacyjną imprezę zorganizował Wydział Edukacji Urzędu Miasta wraz z Zespołem Szkół Technicznych i Zespołem Szkół im. J. Kochanowskiego.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę