Podobnie jak w latach ubiegłych również w tym roku w walce z upałami mieszkańcom Częstochowy pomagać będą kurtyny wodne obsługiwane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego.

Podobnie jak w latach ubiegłych również w tym roku w walce z upałami mieszkańcom Częstochowy pomagać będą kurtyny wodne obsługiwane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego.

Wodociągi Częstochowskie dysponują trzema kurtynami wodnymi z chłodzącą „mgiełką”. Pierwsza z nich ma stanąć w drugiej połowie czerwca (w przypadku wystąpienia upałów) na placu Biegańskiego, druga nieco później na placu Daszyńskiego, a trzecia będzie wykorzystywana przy okazji większych imprez plenerowych.

Kurtyny, tworząc kilkumetrową ścianę wody, nie tylko schładzają przechodniów, ale są również atrakcją dla najmłodszych.

Te specjalne "deszczownice" niejako wpisują się w realizowaną przez częstochowskie przedsiębiorstwo akcję społeczną "Piję wodę z kranu".

13 maja kurtyny wodne schładzały uczestników 13. Biegu Częstochowskiego, w którym wystartowało blisko 800 osób.

- Wiemy, że nasza woda jest tak dobra, że nie trzeba jej reklamować, ale jesteśmy otwarci na współpracę z mieszkańcami Częstochowy, dla których pracujemy i realizujemy naszą misję. Stąd akcja "Piję wodę z kranu" będąca niejako potwierdzeniem jakości produktu, jakim jest nasza woda, która w wielu przypadkach posiada lepsze walory jakościowe od wielu wód mineralnych. Skutecznie pomaga też częstochowianom walczyć z upałami - twierdzą Wodociągi Częstochowskie.

Woda, w którą przedsiębiorstwo zaopatruje mieszkańców Częstochowy i okolic, była już wielokrotnie nagradzana i ma opinię jednej z najlepszych w kraju. Klienci Wodociągów Częstochowskich mogą być więc pewni, że piją wodę zdrową, smaczną i bezpieczną, a do tego dużo tańszą od tych butelkowanych. Dla przykładu, średnia cena wody w sklepie wynosi powyżej 2 zł za półtoralitrową butelkę. Koszt takiej samej ilości częstochowskiej kranówki to mniej niż 1 grosz (0,006 zł). Rocznie przedsiębiorstwo ujmuje 16 584,4 tys. m3 wody, co daje ok. 11 mld półtoralitrowych butelek.

Woda, która płynie z częstochowskich kranów, pochodzi ze skał wapiennych górnej Jury. To dzięki nim charakteryzuje się korzystnym dla zdrowia składem fizyko-chemicznym i orzeźwiającym smakiem. Obecność wapnia obok magnezu sprzyja lepszemu przyswajaniu obu pierwiastków przez nasz organizm. Zawiera również inne, potrzebne do właściwego funkcjonowania organizmu makroelementy, takie jak: sód, potas, wodorowęglany, siarczany. Pod względem składu fizyko-chemicznego i mikrobiologicznego w większości przypadków woda z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się w klasie najwyższej czystości. Dodatkowo jest klarowna, ma świeży zapach i orzeźwiający smak.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę