Teatr Adama Mickiewicza w Częstochowie zaprasza w sobotę, 27 maja na ostatnią w tym roku premierę. Będzie to mocna, współczesna sztuka pt. „BUM”, autorstwa niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga.

Dawno nie widziałam w Częstochowie podobnej sztuki. To szalony rollercoaster znaczeń. Po przeczytaniu tego tekstu pomyślałam, że jest znakomity, że trzeba go pokazać. Dlaczego? Ponieważ w bardzo bezkompromisowy sposób obnaża on naszą współczesność, nas samych, zagubienie w kulcie jednostki i myślenie o świecie tylko przez pryzmat własnego ja. Potem doczytałam, że dramat powstał jako protest przeciwko politycznemu populizmowi, powrotowi do partii wodzowskich, na  których czele stoi silny wódz, który zarządza w irracjonalny sposób. Wtedy ten tekst spodobał mi się jeszcze bardziej podkreśla pełniąca obowiązki dyrektorki Teatru Magdalena Woch.

Sztuka Mayenburga miała prapremierę w 2017 r. w Schaubühne w Berlinie. W jednym z wywiadów dramaturg przyznał, że zaczął pisać „Bum” tuż po wyborach prezydenckich w USA. Miała być to jego „reakcja alergiczna” na to, co działo się i dzieje na scenie politycznej.

Reżyserii spektaklu podjął się Iwo Vedral. Twórca znany jest już częstochowskiej publiczności. Jego przedstawienie zatytułowane „Amok, moja dziecinada" Teatru Nowego Proxima w Krakowie prezentowano kilka lat temu podczas Przeglądu Przedstawień Istotnych „Przez Dotyk”.

- Jest coś w tym tekście wywrotowego, prowokacyjnego dziko zabawnego, anarchicznego i bardzo przewrotnego. „Bum” jest przedziwną rewią i szaleństwem. Dobrze czuję się w takim pomieszaniu konwencji. To szansa na stworzenie czegoś żywego, stworzenie własnego języka, którym chcemy opowiedzieć tę historię. Dużo rozmawiamy o tym spektaklu, ale mam nadzieję, że efekt naszej pracy, da szansę na rozmowy także po jego obejrzeniu, że sprowokuje on do przemyśleń – mówi Vedral.

Tytułowego bohatera gra Maciej Półtorak. Kim jest Ralf Bum? - To urodzony człowiek władzy. Już w łonie matki udusił siostrę bliźniaczkę, czyniąc swoje narodziny wydarzeniem medialnym, a następnie od pierwszych chwil życia manipuluje rzeczywistością, kłamiąc, narzucając swoje zdanie, zaprzeczając faktom i nie tolerując sprzeciwu. Jako dziecko, tryskając testosteronem i mizoginizmem, ma poczucie przewagi nad całym światem dorosłych i rozpoczyna swoją nieubłaganą wędrówkę na sam szczyt. Jego zawrotna kariera to wspinanie się po trupach – niszczy wszystko i wszystkich, którzy nie dają mu bezwarunkowej miłości, odmawiają mu posłuszeństwa lub nie chcą oddać mu władzy absolutnej – począwszy od rodziców, przesz szkołę i inne instytucje, po... mglisty szczyt – czytamy w zapowiedziach spektaklu.

- Bum jest upiornym skupiskiem wszystkich społecznych lęków zaznacza Magdalena Woch.

Na opowieść, która Bum firmuje swoim nazwiskiem, składają się jednak wszystkie postaci. On sam jest zaś człowiekiem zagubionym, który jest przekonany o swoich racjach i o tym, że może coś zmienić dodaje Maciej Półtorak.

Oprócz Półtoraka obsadę tworzą: Marta Honzatko – Vicky, Szymon Kowalik - Dominik (gościnnie), Hanna Zbyryt - Doktor Bauer, Weronika, Uschi, Gwendolina, Robert Rutkowski – Tom oraz Bartosz Kopeć - Leon, Kunc, Szmidel, Reinhold, Mechthild.

Pojawiające się postaci – razem z Hanią gramy po kilka ról – mają ogromny wpływ na rozwój wydarzeń. Bo od tego, kogo spotykamy na swojej drodze, z kim obcujemy i kim się przez te wszystkie kontakty stajemy,  wiele w życiu zależy. To złożony procespodkreśla Bartosz Kopeć.

Za scenografię i kostiumy odpowiada Paula Grocholska, za muzykę – Anna Stela, a choreografię – Natalia Dinges. Asystentem reżysera jest – Mariusz Korek.

„BUM” nie jest pozbawiony nowoczesnych rozwiązań. Całe przedstawienie będzie bowiem na bieżąco filmowane i wyświetlane na ekranie. Dzięki temu spektakl nigdy nie będzie wyglądał dokładnie tak samo.

Teatr im. Adama Mickiewicza zaprasza na premierowy spektakl w sobotę, 27 maja o godz. 19. Dzień wcześniej będzie grany spektakl przedpremierowy, a dzień później – ten popremierowy (oba  grane będą również o godz. 19). Uwaga: „Bum” to propozycja wyłącznie dla widzów dorosłych.

fot. Łukasz Stacherczak

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę