W dzielnicy Błeszno oddano do użytku dom dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Będą się w nim odbywały m.in. zajęcia dzienne, będą działały mieszkania całodobowe. 

O realizację tego marzenia Fundacja Oczami Brata zabiegała od lat. Blisko trzy lata po rozpoczęciu budowy Dom Oczami Brata został uroczyście otwarty. Stworzono go w odpowiedzi na prośby rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnościami, rodziców borykających się z wiekiem, chorobami i lękiem o to, co stanie się z ich dziećmi wtedy, gdy ich zabraknie lub gdy nie będą w stanie zapewnić im opieki.

Dom wyrósł na działce zlokalizowanej przy ul. Brzezińskiej 57/59. W formie darowizny przekazał ją Paweł Bilski – fundator i prezes Fundacji Oczami Brata, a także inicjator tego przedsięwzięcia. Patronem domu, jak i samej organizacji Bilski uczynił swojego zmarłego w 2013 r. brata Karola, który miał zespół Downa.

Podczas otwarcia Domu Oczami Brata, które odbyło się w piątek, 19 maja, dużo mówiono o wypełnionej obietnicy, którą Bilski złożył nieżyjącemu bratu. Taki był również tytuł filmu, którego projekcja otworzyła wydarzenie. Uroczystość poprowadzili aktorka Teatru Nowego w Częstochowie Aleksandra Tokarczyk oraz dziennikarz Tomasz Wolny.

Zgromadzonych gości powitał Paweł Bilski:  - Od małego, słyszałem w rodzinnym domu, o planie budowy czegoś wyjątkowego. O planie budowy domu dla osób z niepełnosprawnością. O planie wydawałoby się nierealnym, ale przez to coraz bardziej pociągającym i ambitnym. Jak zmarł mój brat, na początku myślałem, że zamyka się pewien rozdział w historii naszej rodziny. Jednak Jego śmierć spowodowała narodziny piękna, szacunku do drugiego człowieka, bezinteresowności i miłości. Miłości skupionej na drugim człowieku. Patrzeniu na niego właśnie oczami Karola, brata, oczami osób, które tej pomocy potrzebują.

Potem ze sceny padło wiele gratulacji. Słowa uznania przekazał również prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk: - Ponad 10 lat temu wydarzenie tragiczne dla najbliższych stało się impulsem, iskrą do działania. Do działania Pawła Bilskiego i osób wokół niego. W Pawle - wówczas młodym człowieku - obudziła się energia, którą zaczął przekazywać wszystkim wkoło. Dzisiaj mamy Fundację Oczami Brata, mamy wiele inicjatyw, które powstały wokół niej. Znamy tę działalność z bardzo wielu dziedzin, jak prowadzenie ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, mieszkań treningowych, asystentury społecznej, klubokawiarni i kawiarni zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, teatrów, a od dziś również Domu Oczami Brata.

Prezydent podkreślał, że wybudowany dom będzie pomagał również w budowie... dobrych relacji.

- Macie w swoim dorobku wiele potrzebnych inicjatyw, ale ta jest sztandarowa. Jestem pewien, że Dom będzie sprzyjał zbliżaniu osób z niepełnosprawnościami do osób pełnosprawnych, które czasami, może nie mając bliskiego kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami, nie do końca wiedzą, jak w danej sytuacji się zachować. Dzięki Waszej działalności na pewno będą likwidowane różnice w funkcjonowaniu, będzie więcej zrozumienia. Trzymam kciuki, żeby ta inwestycja była kolejnym etapem rozwoju dla tych osób, które chcą po prostu pomagać innym - mówił.

W swoim przemówieniu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił też, że miasto także zaangażowało się w to niezwykle przedsięwzięcie.

Cieszę się również, że miasto dołożyło do tego dzieła swoją malutką cegiełkę. Trzy lata temu ta droga, przy której znajduje się Fundacja i Dom wyglądała jak plac budowy, dzisiaj można tutaj dojechać bez problemów. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazje współpracować jeszcze przy innych projektach, a wszystko po to, żeby osoby, które tego potrzebują, mogły czuć się w Częstochowie zaopiekowanie – zaznaczał.

W programie uroczystości znalazło się miejsce na część artystyczną. Na scenie pojawili się więc podopieczni fundacji. Dawkę muzycznych emocji zapewnił też zespół, na którego czele stanęła aktorka i wokalistka Marta Honzatko.

Warto dodać, że w środę, 24 maja o godz. 12.00 odbędzie się Pierwszy Dzień Otwarty Domu Oczami Brata. Podczas którego na nowej scenie zostanie zaprezentowany spektakl „Cebula” w reżyserii Marka Ślosarskiego, opowiadający historię Karola Bilskiego i Fundacji Oczami Brata.

Dom Oczami Brata zbudowano na działce mierzącej 2 tys. m kw., powierzchnia zabudowy to 1 tys. m kw. Dom do końca roku udzieli wsparcia 55 osobom z niepełnosprawnością. Będzie działał przez całą dobę. Będą funkcjonowały tu mieszkania całodobowe, a także organizowane będą zajęcia dzienne. Swoją siedzibę będą miały tu teatry: Oczami Brata i Fundacja Teatr Nowy w Częstochowie.

Dom Oczami Brata złożony jest z dwóch budynków, składających się na część mieszkalną i rehabilitacyjno-warsztatowo-biurową. W pierwszej znajduje się 12 pokoi (osiem jednoosobowych i cztery dwuosobowe) z dostępnymi łazienkami, salon z kuchnią, pokój spotkań, szatnia, pomieszczenia gospodarcze, a także pokój asystenta. W drugiej części mieści się sala widowiskowa o powierzchni 170 m kw., garderoba dla artystów oraz biuro organizacji. Do końca roku wsparciu otrzyma tu 55 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę