3 maja w Częstochowie odbyły się uroczystości upamiętniające dwie rocznice - 232. uchwalenia Konstytucji praz 102. wybuchu Powstania Śląskiego.

Hołd powstańcom z 1921 roku, oddali przedstawiciele władz miasta – w tym zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska w asyście Straży Miejskiej, a także przedstawiciele służb mundurowych i kadeci klas wojskowych z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie. Obecny był także częstochowski poseł RP Andrzej Szewiński. Złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobach Powstańców Śląskich na cmentarzu św. Rocha.

Wieczorem, o godz. 21 w związku z obchodami Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze rozpoczął się Apel Jasnogórski, w którym uczestniczył zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot, przedstawiciele Urzędu Miasta oraz sztandar Miasta Częstochowy w asyście strażników miejskich.

Jak co roku majowy świąteczny apel został odprawiony według ceremoniału wojskowego, w asyście Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i z udziałem wojskowego pocztu sztandarowego.

3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił historycznie pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą - po amerykańskiej - na świecie. Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono w 1919, w rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po II wojnie światowej Święto 3 Maja zostało zniesione przez ówczesne władze, przywrócono je w 1990 roku.

III Powstanie Śląskie, które wybuchło z 2 na 3 maja 1921 r. (po wcześniejszych zrywach w 1919 i 1920 roku) miało na celu poprawę niekorzystnego dla Polaków wyniku Plebiscytu na Górnym Śląsku. Częstochowa wspierała powstańców w różnoraki sposób. Oprócz czynnego udziału w walkach były to m.in. manifestacje solidarnościowe, zbiórki darów i pieniędzy czy leczenie rannych powstańców w częstochowskich szpitalach. W III Powstaniu zginęło 15 częstochowian a ponad 100 zostało rannych.  

Dzień wcześniej, 2 maja obchodzony był Dzień Flagi, natomiast 1 maja to tradycyjnie państwowe i międzynarodowe Święto Pracy.

fot. Łukasz Stacherczak

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę