Prezydent Częstochowy zaprasza do udziału w bezpłatnym programie zdrowotnym „Rehabilitacja i wspieranie aktywności ruchowej dla seniorów", który ma swoją kontynuację na lata 2023-2027. Zapisy ruszają 8 maja.

Z zabiegów mogą skorzystać mieszkanki i mieszkańcy miasta w wieku powyżej 65 roku życia. Warunkiem udziału w programie jest zameldowanie w Częstochowie oraz posiadanie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w zakresie narządu ruchu lub schorzeń neurologicznych. Kwalifikacja do zabiegów odbędzie się na podstawie konsultacji lekarskiej. Każda osoba uzyska 10-dniowy cykl zabiegów składających się z kinezyterapii i zabiegów fizykoterapii. Łącznie każda osoba otrzyma 30 zabiegów dostosowanych do konkretnego problemu zdrowotnego.

Program będą realizować: Zakład Rehabilitacji Leczniczej (ul. Łódzka 33, tel. 34 322 08 66, adres e-mail: zrl@data.pl,  www.rehabilitacja33.pl), Przychodnia Rodzinna Euro-Medicus (ul. Kopalniana 4, tel. 34 365 96 25, adres e-mail: euro-med.sikora@o2.pl, www.przychodniaeuro.pl), Centrum Rehabilitacji Ekovita, ul Klasztorna 23, tel. 34 506 50 89, adres e-mai:l k.karwowska@ekovita.net, www.ekovita.net), NZOZ Centrum Medyczne Amicus ( al. Pokoju 44, tel. 34 372 56 01, adres e-mail: biuro@cm-amicus.pl, www.cm-amicus.pl).

Zapisy do udziału w programie rozpoczynają się 8 maja br. bezpośrednio u realizatorów programu.

Z programu realizowanego od 2013 roku skorzystało ponad 6 tys. osób. Zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem dojrzałych mieszkańców Częstochowy. W tym roku rusza trzecia 5-letnia edycja programu.        

Rehabilitacja i aktywność fizyczna są skutecznymi sposobami na zapobieganie niepełnosprawności w grupie seniorów. Dostępność do świadczeń rehabilitacyjnych w ramach NFZ jest ograniczona ze względu na limity świadczeń rehabilitacyjnych i niskie kontrakty, co skutkuje coraz dłuższymi kolejkami pacjentów oczekujących na zabiegi.

Są one świadczone raz w roku bądź rzadziej, a seniorzy, aby utrzymać dobry stan zdrowia i nie pogarszać istniejących schorzeń, wymagają takiego usprawniania minimum dwa razy w roku. Program ma zatem na celu uzupełnienie świadczeń rehabilitacyjnych dostępnych w ramach NFZ w tej grupie wiekowej.

Celem głównym programu jest zwiększenie komfortu życia mieszkańców po 65. roku życia z dysfunkcją narządu ruchu oraz chorobami neurologicznymi poprzez włączenie ich do programu rehabilitacji i zachęcanie do zwiększenia aktywności fizycznej.

Na etapie wdrażania w 2013 r. program został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w przypadku kontynuacji nie jest wymagana ponowna opinia Agencji. Program posiada także pozytywną opinię Częstochowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Koszt programu to ok. 150 tys. zł rocznie.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę