Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy podjął działania mające na celu wskazanie potencjalnych lokalizacji oraz warunków zorganizowania cmentarza dla zwierząt wraz z urządzeniem do ich spopielania.

Na prywatnych posesjach właściciele sami zakopują zwłoki swoich zwierząt, problem pojawia się natomiast w przypadku mieszkanek i mieszkańców blokowisk. Trzeba jednak wiedzieć, że zgodnie z prawem zakopanie padłego zwierzęca wymaga zezwolenia wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii, za zgodą wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Za nielegalny pochówek grozi mandat.

Interpelację w sprawie utworzenia cmentarza dla zwierząt już kilka razy składała radna Małgorzata Iżyńska. O powstanie takiego miejsca wnioskował również radny Sebastian Trzeszkowski. W tym roku interpelację ponownie złożyła radna Iżyńska.

- W związku ze spotkaniem roboczym w dniu 21.02.2023 r. w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa ponownie wnoszę o podjęcie kroków administracyjnych umożliwiających zorganizowanie na terenie miasta Częstochowy cmentarza dla zwierząt - grzebowiska dla zwierząt (nazewnictwo ustawowe), wszystkich innych kwestii wynikających z przepisów krajowych w tym dyrektywy unijnej, aby móc zrealizować ww. interpelację w tym zestawu działek, którymi można zainteresować inwestora - czytamy w interpelacji.

Radna Iżyńska przypomina, że już wcześniej do Urzędu Miasta zgłaszali się inwestorzy chętni do prowadzenia takiej działalności. Cmentarza dla zwierząt oczekują również sami mieszkańcy. - Uważam, że najwyższy czas, aby takie miejsce powstało. To oczekiwanie wielu mieszkańców, którzy wyrażają zawsze bardzo licznie swoją aprobatę, kiedy temat powraca. To również działanie humanitarne, ekologiczne i higieniczne bezpośrednio wpływające na ochronę środowiska - zauważa.

W tym roku Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy podjął działania mające na celu wskazanie potencjalnych lokalizacji oraz warunków zorganizowania cmentarza dla zwierząt wraz z urządzeniem do ich spopielania.

- Po analizie tematu przez Wydziały Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Mienia i Nadzoru Właścicielskiego oraz Miejską Pracownię Urbanistyczno-Planistyczną informuję, że w chwili obecnej rozpatrywane są różne lokalizacje, jednak na takim etapie nie zapewnienia to jeszcze możliwości jednoznacznego określenia organizacji takiego obiektu - zaznacza Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy. - Ponadto Wydział OŚR uzyskał stanowiska Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w przedmiotowej sprawie. Mając na uwadze potrzebę utworzenia takiego obiektu w Częstochowie, ze względu na konieczność uzyskania licznych w tym przypadku uzgodnień – kolejne działania zarówno Wydziałów Urzędu Miasta jak i innych organów (potencjalnie) będą możliwe po określeniu szczegółowych danych technicznych i technologicznych dotyczących takiej inwestycji, a wskazanych przez zainteresowanego inwestora - podsumowuje.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na prowadzenie przez przedsiębiorców grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części wymagane jest zezwolenie.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę