Ponad 1200 dzieci skorzystało z różnych form wypoczynku zorganizowanego w ramach "Ferii w mieście". W tym roku organizacji zajęć podjęła się rekordowa liczba placówek – 23.

Najwięcej zajęć odbywało się w ramach półkolonii i tzw. otwartych drzwi, podczas których przygotowano różnorodne rozrywki dla dzieci zarówno w szkołach, jak i w obiektach rekreacyjno-sportowych. Zdarzały się całkiem dalekie wycieczki – Szkoła Podstawowa nr 16 zorganizowała całodzienną wyprawę do wrocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej – Hydropolis. Uczestniczki i uczestnicy wycieczki zgłębiali tajemnice związane z wodą; brali też udział w warsztatach, na których tworzyli własny komplet pasteli.

Ciekawie i ,,wyjazdowo” było też w Szkole Podstawowej nr 37 – jej podopieczni zwiedzili Muzeum Lotnictwa w Krakowie oraz Kopalnię Srebra i Aquaparku w Tarnowskich Górach. Był też akcent lokalny – dwa seanse w częstochowskim Cinema City.   

W Zespole Szkół Technicznych zaproponowano młodzieży zwiedzanie sosnowieckiego Muzeum Nauk o Ziemi i pałacu Schoena, pielęgnującego dziedzictwo kulturowe Zagłębia Dąbrowskiego, ale i ,,miejscowe” rozgrywki w kręgle w ,,Złotych Arkadach” oraz treningi i zawody w sali gimnastycznej ZST.

Dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 zwiedzały katowickie centrum zabawy i nauki ,,Bajka Pana Kleksa”, ale też bawili się w częstochowskiej Stacji Grawitacja. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 zaproponował z kolei wyjazd do Muzeum Chleba w Radzionkowie oraz spektakl w Teatrze im. A. Mickiewicza. W Szkole Podstawowej nr 21 półkolonie objęły wycieczkę do Osikowej Doliny, a w Częstochowie – wyjście do kina i warsztaty ceramiczne.

Ferie głównie koncentrowały się jednak na atrakcjach dostępnych w naszym mieście. I tak wśród propozycji dla dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 znalazło się zwiedzanie Jasnej Góry, wyjścia na basen, do kina – na „Kota w butach – ostatnie życzenie” – na lodowisko czy do Magicznej Krainy. Nie zabrakło zajęć sportowych i zabaw na terenie szkoły. Uczestniczki i uczestnicy ferii w Szkole Podstawowej nr 9 poznawali z kolei pracę strażaków podczas wycieczki do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, oglądali ,,Czerwonego Kapturka” w Teatrze im. A. Mickiewicza, bawili się w kręgielni ,,Złote Arkady” i w Centrum Zabaw ,,Hula-Kula”, uczestniczyli też w warsztatach filmowych i zajęciach na lodowisku. Zespół Szkół Samochodowych postawił na sport – piłkę nożną i siatkową, streetball, tenis stołowy, turniej szachowy i zawody na lodowisku miejskim. Uczestniczki i uczestnicy ferii w Szkole Podstawowej nr 31 – obok zajęć na terenie szkoły – odwiedzili Stację Grawitacja, Cinema City, Manufakturę Hokus Pokus i Magiczną Krainę. Ferie ze Szkołą Podstawową nr 36 to m.in. warsztaty tworzenia kwiatów na Dzień Babci i Dziadka w Centrum Zodiak, zwiedzanie wystawy „Starożytny Egipt” , zabawy w „Magicznej Krainie”, „Bumerangu” i na kręgielni w ,,Złotych Arkadach”. Atrakcją były seans „Kota w butach” czy warsztaty sensomotoryczne.

Ferie w Szkole Podstawowej nr 38 przebiegały pod hasłem „Fantastyczne Edukujące Radosne Integrujące Ekscytujące – Jak FERIE, to tylko tu!” I gwarantowały sporą różnorodność – była wspinaczka, squash, zbijak i kręgle w Centrum Sportu „Scout”, wizyta w aquaparku, na lodowisku, w „Fabryce Uśmiechu” i seans kinowy. Dzięki Fundacji „Kolorowa” na terenie szkoły odbył się bumper ball (jego nieodłącznym elementem są wielkie, przezroczyste, gumowe piłki, w których można się toczyć do woli), warsztaty kulinarne i artystyczne, pokaz sztuk walki, zabawy ze slime’m (czyli specjalną masą plastyczną nazywaną przez dzieci „glutkiem”), było też pozowanie do zdjęć w fotobudce.

W Zespole Szkół Samochodowych i Zespole Szkół im. B. Prusa postawiono zdecydowanie na sport – piłkę nożną i siatkową, streetball, tenis stołowy, badminton, turniej szachowy, zawody na lodowisku oraz pływanie na basenie liceum ,,Sienkiewicza”.

Szkoła Podstawowa nr 25 zaproponowała wypoczynek w formie dwóch jednodniowych wycieczek rekreacyjno-sportowych do Stacji Grawitacja,  turystyczny quest „Miasto pełne artystów”, a na koniec rozgrywkę w kręgle.  Dzięki Szkole Podstawowej nr 46 można było uczestniczyć w warsztatach Muzeum Częstochowskiego, ale i rozwijać tężyznę fizyczną w siłowni i na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6,  ,,poszaleć” w kręgielni czy  obejrzeć film w Cinema City. W Szkole Podstawowej nr 2 dzieci brały udział w zajęciach sportowych, grach zespołowych, zabawach edukacyjno-integracyjnych na terenie szkoły oraz w Magicznej Krainie, OKF Iluzji, Stacji Grawitacji czy kręgielni Złote Arkady. W programie ferii w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 zaplanowano cykl zajęć sportowych, gier i zabaw integracyjnych, były też kreatywne warsztaty plastyczne, zajęcia kulinarne, taneczne oraz przyrodnicze. Dzieci miały okazję poznać twórczość lokalnych artystów i odkryć swoje plastyczne zdolności w warsztatach przygotowanych przez pracowników muzeum. W Szkole Podstawowej nr 1 sport przeplatał się z nauką, a dzieci równie chętnie grały w piłkę, jak tworzyły maski karnawałowe, bawiły się w ,,Hula Kula”, oglądały seans ,,Kierunku – księżyc” czy zwiedzały Muzeum Produkcji Zapałek. Inną formą zajęć były warsztaty plastyczno-techniczne z wykorzystaniem klocków K’Next w Multicentrum „Zodiak”. Podobnie było w Szkole Podstawowej nr 49, gdzie w programie ferii znalazło się m.in. wyjście  do „Zodiaka”, do Muzeum Częstochowskich Rud Żelaza, seans ,,Kota w butach” oraz zajęcia sportowe, gry i zabawy na terenie szkoły.

,,Na bogato” było w Szkole Podstawowej nr 52 –  prowadzono m.in. warsztaty budowania modeli z klocków skriKit (służących do nauki programowania i robotyki) oraz muzyczne. Dzieci odwiedziły Agroturystyczne Gospodarstwo Rolne „Stefanówka” w Nowej Szarlejce, gdzie wzięły udział w warsztatach  florystycznych. Były też na warsztatach „Kiedy słońce było bogiem” w Rezerwacie Kultury Łużyckiej. W Multicentrum „Zodiak” wykonały niezwykłe witraże motyli, a w pracowni technicznej tworzyły ich odpowiedniki z klocków konstrukcyjnych K’nex. Przez cały okres ferii przyjemne z pożytecznym łączyli też wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5, uczestnicząc w licznych zabawach plastycznych, ruchowych, taneczno-muzycznych, rozwijających kreatywność oraz w zajęciach z elementami bajkoterapii.

Wypoczynek częstochowskich dzieci został wsparty przez Miasto kwotą ponad 34 tys. złotych.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę