9 stycznia w Filharmonii Częstochowskiej wręczono honorowe odznaki Meritis Pro Familia osobom zasłużonym w działalności na rzecz rodzin w naszym mieście.

Meritis Pro Familia – czyli Zasłużeni dla Rodziny – to wyróżnienie względnie nowe, ustanowione Rozporządzeniem Rady Ministrów w czerwcu 2020 r. Do nadawania odznaki upoważniony jest minister właściwy do spraw rodziny. Robi to z własnej inicjatywy lub na wniosek – czy to ministra, czy kierownika urzędu centralnego, posła, senatora, terenowego organu administracji rządowej lub organu jednostki samorządu terytorialnego. Odznaka może trafić do osób fizycznych, ale i organizacji czy instytucji za zasługi na rzecz rodziny jako spraw składających się na dział administracji rządowej.
 
Honorowe odznaki Meritis Pro Familia wręczono podczas noworocznego spotkania w Filharmonii Częstochowskiej. Ministrę Rodziny i Polityki Społecznej Marlenę Maląg reprezentował senator RP Ryszard Majer. Ze strony Częstochowy wyróżnionym gratulował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, na którego wniosek odznaki zostały przyznane.  

A oto nazwiska wyróżnionych i ich sylwetki:

Małgorzata Długosz
Od wielu lat udziela się na rzecz społeczności lokalnej, głównie w zakresie zapobiegania uzależnieniom i przemocy w rodzinie. Jako członkini Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych kieruje pracą Zespołu Profilaktyki Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy. Od 1982 do 2012 r. pełniła funkcję Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, a w latach 2015-2020 – przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie miasta Częstochowy. Współdziałała w utworzeniu telefonu ,,Niebieska Linia” oraz Punktu konsultacyjnego dla ofiar przemocy w rodzinie.

Bożena Szecówka
Przez wiele lat pełniła funkcję zastępczyni naczelnika – najpierw Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, potem Zatrudnienia i Spraw Społecznych, w końcu Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta. Pracuje i działa na rzecz kompleksowego wsparcia rodziny, w szczególności pomocy dzieciom, osobom z niepełnosprawnościami, starszym, bezdomnym, bezrobotnym i wykluczonym społecznie oraz dotkniętym uzależnieniami i przemocą w rodzinie. Podczas wieloletniej pracy – obok bieżących zadań – podejmowała się wielu działań dodatkowych służących lokalnej społeczności, m.in.: uczestniczyła w przygotowaniu wniosków o finansowanie zakupu samochodów przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami, czy o dofinansowanie II etapu budowy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza. Była zaangażowana w projekt ,,Równość szans – nie przywileje” wspierający osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na rynku pracy.  

Alina Kula
Przez wiele lat wykonywała obowiązki kuratorki okręgowego Sądu Okręgowego w Częstochowie. Ponadto prowadziła działalność społeczną na rzecz kompleksowego wsparcia rodziny, popularyzując wiedzę o prawach człowieka, zgodnie z Helsińską Szkołą Praw Człowieka, której jest absolwentką. Uczestniczyła w utworzeniu schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Częstochowie, Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej, telefonu ,,Niebieska Linia” oraz Punktu konsultacyjnego dla ofiar przemocy w rodzinie.

Barbara Pamuła-Wesołek
Od wielu lat pracuje w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącej Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Obok zadań wynikających z zakresu obowiązków, z własnej inicjatywy podejmuje się dodatkowych m.in.: poprzez inicjowanie warsztatów w zakresie diagnozy i interwencji w kryzysie suicydalnym oraz doskonalenia kompetencji nauczycieli, wychowawców, pedagogów w celu zapobiegania samookaleczeniom i zamachom samobójczym wśród dzieci i młodzieży. Od wielu lat jest propagatorką nowoczesnego rozumienia profilaktyki uzależnień i konsekwentnie wprowadza w Częstochowie profilaktyczne programy rekomendowane przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę