Muzeum Częstochowskie kontynuuje cykl wystaw "Dzielnice Częstochowy". Do tej pory zaprezentowano ekspozycje poświęcone dzielnicom Raków i Tysiąclecie. Przyszła kolej na Błeszno.

Błeszno to jedna z najstarszych osad wchodzących w obręb naszego miasta. Wieś położona w pobliżu Warty przy trakcie krakowskim, występująca w źródłach od 1382 r., graniczyła z dobrami wójtowskimi lokowanej Częstochowy i stanowiła centrum rozległych dóbr. Przyłączenie obszaru Błeszna do miasta Częstochowy odbyło się w dwóch etapach: w latach 1930 i 1952.

Wystawa "Błeszno. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy" ukazuje historię osiedli wchodzących w skład dzisiejszej dzielnicy. Punkt wyjścia stanowią zaproponowane przez Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego hasła tematyczne m.in.: historyczne i administracyjne granice Błeszna, rody szlacheckie, które pisały się „z Błeszna” – Bielowie herbu Ostoja i Błeszyńscy, dwór, folwark, fortalicja (wieża obronna), najstarsi mieszkańcy w dokumentach, organizacje społeczne, szkoły, sylwetki znanych błesznian, obiekty fizjograficzne, walory przyrodnicze. Przez pryzmat wybranych zagadnień wystawa ukazuje ukryte warstwy historii częstochowskiej dzielnicy, pozwala dostrzec losy tej części miasta oraz jej mieszkańców.

Prezentowane materiały (fotografie, mapy, dokumenty) pochodzą z zasobów Muzeum Częstochowskiego, Archiwum Państwowego w Częstochowie – partnera w realizacji projektu, a także z prywatnych kolekcji częstochowian, w tym błesznian.

Wystawie, która zostanie otwarta 16 grudnia o godz. 17 w Ratuszu, towarzyszy publikacja "Błeszno. Vademecum częstochowskiej dzielnicy" pod redakcją Juliusza Sętowskiego. Ekspozycja będzie prezentowana do maja przyszłego roku. Jej kuratorem jest dr Andrzej Kuśnierczyk z ODDC.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę