W ostatnim dniu Festiwalu Poezja Jest Najważniejsza odbył się w Ratuszu Miejskim panel literacki "Przestrzeń i terytorium - poezja miejsca i przestrzeń pamięci". Głównymi gośćmi byli poeci Wasyl Machno i Bohdan Zadura.

W otwarciu spotkania wziął udział ukraiński konsul honorowy Jarosław Wieczorek, którego powitał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

- Nasze spotkanie to przykład udanej współpracy, dzięki której częstochowska kultura – z jednej strony pokazuje, że jest otwarta i ciekawa zagranicznych gości, a z drugiej zyskuje, bo możemy poznać tak utalentowanego twórcę jak Wasyl Machno. Obecność mieszkającego w Nowym Jorku ukraińskiego poety i pisarza to również znak, że w tych tragicznych okolicznościach nasze myśli kierujemy na wschód, ku Sąsiadowi atakowanemu przez Rosję. Pamiętamy, że od lutego Ukraina bohatersko mierzy się z agresją militarną. Dzięki ukraińskiej poezji będziemy bliżej tych, którzy doświadczają tam przemocy - mówił na wstępie prezydent.

Panelowi tłumaczeniowemu towarzyszyło przyznanie ukraińskich nagród literackich "Don Kichot" i "Świat Pogranicza", które wręczał konsul Ukrainy. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania tomu Wasyla Machno "Wiersze jerozolimskie i 16 innych wierszy". Książkę wydało częstochowskie Towarzystwo Galeria Literacka (organizator panelu).

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę