Zygmunt Rolat, Honorowy Obywatel Częstochowy, został pierwszym laureatem nagrody im. Hubermana. Z kolei częstochowska Fabryka Rowerów została uznana za najbardziej przyjazny sklep rowerowy na świecie 2022 r. Wręczenie nagród nastąpiło w Nowym Jorku i Waszyngtonie z udziałem władz miasta.

Rok 2022 został ogłoszony przez Filharmonię Częstochowską Rokiem Bronisława Hubermana, ze względu na przypadające w nim dwie okrągłe rocznice – 140. rocznicę urodzin i 75. rocznicę śmierci mistrza. Obchody odbywają się pod patronatem marszałka senatu RP, ambasadora Izraela w Polsce oraz prezydenta Częstochowy.

Filharmonia postanowiła w jubileuszowym roku ustanowić Europejską Nagrodę im. Bronisława Hubermana, którą otrzymywałyby osoby zasłużone politycznie, kulturalnie i społecznie w tworzenie wspólnoty pomiędzy narodami Europy, a także Europą i USA.

- Oczywistym kandydatem do otrzymania pierwszej statuetki wydawał się niezwykle zasłużony dla Częstochowy wieloletni sponsor koncertów gwiazd wiolinistyki podczas Międzynarodowego Festiwalu im. Hubermana oraz pośrednik w budowaniu kontaktów polsko-amerykańskich, pochodzący z naszego miasta, Zygmunt Rolatuzasadnia Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.

Cudem przeżył on okupację hitlerowską, przez Francję udało mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył studia i rozwinął szeroką działalność biznesową, stając się jednocześnie rozpoznawalną postacią amerykańskich elit politycznych i kulturalnych. Po upadku komunizmu nawiązał kontakt z rodzinnym krajem, fundując wiele przedsięwzięć kulturalnych i społecznych. Był m.in. przewodniczącym amerykańskiego komitetu wspierania budowy Muzeum Historii Żydów Polskich :Polin” w Warszawie oraz fundatorem wystawy Żydzi-Częstochowianie. Dzięki niemu w Filharmonii Częstochowskiej wystąpiły takie gwiazdy jak: Joshua Bell, Midori, Vadim Repin czy Shlomo Mintz.

Wręczenia laureatowi statuetki Europejskiej Nagrody im. Bronisława Hubermana dokonał w Nowym Jorku prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wraz z dyrektorem Filharmonii Adamem Klockiem i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Częstochowy Łukaszem Kotem. Laureat, Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy, podziękował władzom miasta i dyrekcji Filharmonii oraz zadeklarował dalszy wkład w budowanie kultury muzycznej w Częstochowie. W spotkaniu uczestniczyli także inni przedstawiciele Światowego Związku Żydów Częstochowian i ich Potomków, którego Zygmunt Rolat jest prezesem.

Delegacja częstochowska przebywała także w Waszyngtonie, co miało związek z przyznaniem tytułu "najbardziej przyjaznego miejsca rowerzystom na świecie 2022 roku" częstochowskiej "Fabryce Rowerów". Nagrodę, którą odebrał właściciel salonu Wojciech Kluk, przyznaje kapituła Światowego Dnia Roweru przy ONZ reprezentująca wszystkie 193 kraje członkowskie.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło w 2018 r. 3 czerwca Światowym Dniem Roweru z inspiracji prof. Leszka Sibilskiego, byłego polskiego kolarza a obecnie nauczyciela akademickiego mieszkającego w USA. Z kolei w tym roku, również z jego inicjatywy, Zgromadzenie ONZ przyjęło rezolucję o włączeniu roweru do systemu transportu publicznego. Prof. Sibilski jest promotorem aktywności rowerowej i wzrostu roli roweru jako ważnego środka transportu w miastach, zwłaszcza w dobie kryzysu klimatycznego, energetycznego, epidemicznego oraz związanego z wojną na Ukrainie.

Popierając te idee Rada Miasta Częstochowy przyjęła niedawno uchwałę w sprawie nadania mostowi przy ul. Srebrnej nazwy Światowego Dnia Roweru.

Przedstawiciele naszego miasta wzięli również udział – na zaproszenie gospodarzy - w Washington DC Bike Ride. W największym święcie rowerowym amerykańskiej stolicy – masowym rajdzie z udziałem blisko 10 tys. ludzi, uczestniczyła także burmistrz Dystryktu Kolumbii (obejmującego m.in. Waszyngton) Muriel Bowser. Trasa długości przeszło 35 km wiodła wokół monumentów i innych atrakcji historycznych miasta przy zamkniętym ruchu drogowym.

- Cieszę się że mogłem uczestniczyć w wydarzeniu jednoczącym ludzi wokół zdrowego trybu życia i ekologicznego środka transportu, który staje się coraz bardziej popularny na całym świecie - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.- Gratuluję również częstochowskiej firmie, która zdobyła światowe uznanie za poziom usług oraz przyjazną atmosferę tworzoną dla klientów i pracowników.

Delegacja miejska odbyła też rozmowy w Ambasadzie RP dotyczące współpracy partnerskiej miast, szkół i organizacji pozarządowych USA i Polski oraz nawiązała kontakty z przedstawicielem Banku Światowego, badając możliwości udziału samorządu w programach grantowych, związanych z rozwojem elektromobilności i zeroemisyjnego transportu oraz projektowaniem terenów zielonych.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę