W miniony weekend w Częstochowie odbyła się XXXI Krajowa Wystawa Rolnicza, towarzysząca Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim.

Częstochowa i Jasna Góra gościła tysiące rolników z całego kraju. Pod hasłem „Do Maryi Królowej Pokoju” na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Tradycyjnie w dożynkach udział wziął prezydent RP. Nie zabrakło też uchodźców z Ukrainy. To czas wdzięczności Bogu i ludziom za codzienny chleb, teraz dzielony także z tymi, którzy cierpią z powodu wojny w Ukrainie.

Podczas mszy św. zostały pobłogosławione płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe. Wieniec to obok chleba najważniejszy symbol święta dziękczynienia za plony. Piękne konstrukcje wieńców dożynkowych przepełnione są symbolami. Wiele z nich w tym roku odsyła do objawień fatimskich i prośby Maryi o modlitwę różańcową o pokój, są Hostie w monstrancji, symbole Polski, jak godło z orłem

Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu przed śumą dożynkową podkreślił, że przez 40 lat nieprzerwanie kolejne pokolenia ludzi polskiej wsi przybywają tu, by przede wszystkim dziękować Pani Jasnogórskiej za opiekę i rolnikom za chleb - owoc ich pracy i zapobiegliwości, za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju i wkład w rozwój gospodarczy. Prezydent RP zauważył, że ten rok, choć tak trudny w gospodarce światowej, także żywnościowej, w Polsce jest rokiem dobrych zbiorów, który przebiegł bez wielkich klęsk żywiołowych niszczących plony i trud pracy rolników.

Polski prezydent podziękował także za przyjęcie do swoich domów ludzi z Ukrainy, którzy często pracowali wcześniej u polskich gospodarzy. - Chcieli do was przyjechać, a to znaczy, że byli traktowani z szacunkiem. To nie tylko zachowanie się jak uczciwy człowiek, chrześcijanin, ale to też wielkie dzieło budowania relacji między narodami - zauważył prezydent Andrzej Duda.

W sobotę i niedzielę (3 i 4 września) na terenie parkingów jasnogórskich i w III Alei NMP odbywała się Krajowa Wystawa Rolnicza. Oprócz stoisk wystawowych i handlowych zorganizowano  Targi Pszczelarskie, Wystawę Przedsiębiorczości i Maszyn Rolniczych, Kiermasz Kwiatów i Krzewów Ozdobnych, Odnawialne Źródła Energii i Wystawę Zwierząt Hodowlanych. Wśród zwiedzających znalazł się prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Rolnikom doradzali pracownicy oraz eksperci z MRiRW, ARiMR, KOWR, CDR, KRUS, KRIR, a także ŚODR w Częstochowie.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę