Centrum Usług Komunalnych podpisało w poniedziałek, 26 września umowę z częstochowską firmą Klon na odnowienie i zazielenienie Placu Pamięci Narodowej. Inwestycja ma zostać zrealizowana w błyskawicznym tempie, a jej koszt opiewa na 1,4 mln zł.

Przebudowa Placu Pamięci Narodowej to kolejne zadanie wpisujące się w ideę programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa”, którego rozwinięciem jest realizowany przez Centrum Usług Komunalnych projekt "Częstozielona".

W ostatnich latach zmienił się charakter samego placu wykorzystywanego podczas uroczystości miejskich. Został on wybudowany w latach 80. ubiegłego wieku z myślą m.in. o obchodach rangi wojewódzkiej. W ciepłe dni plac, poza czasem organizacji uroczystości patriotycznych i rocznicowych, jest mało przyjazny, bo nie można się tam schronić w cieniu drzew, a nagrzane płyty podwyższają temperaturę otoczenia.

- Dziś startujemy z ważnym projektem, nie tylko zazielenienia samego placu, ale też usunięcia z jego części granitowych płyt, w miejscu których pojawią się byliny i drzewa, roślinność wysoka i niska. Dzięki temu ta przestrzeń będzie bardziej przyjazna dla mieszkańców  - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Zrewitalizowana i odnowiona zostanie również część okalająca Park Pamięci Narodowej. Będzie tam więcej drzew, powstaną dodatkowe elementy małej architektury, jak ławki i stojaki rowerowe. Wszystko po to, żeby cały ten kwartał został dostosowany do potrzeb naszych mieszkanek i mieszkańców.

Projekt przebudowy Placu Pamięci Narodowej autorstwa architekta Tomasza Borowieckiego zakłada wprowadzenie niskiej zieleni w płaty piętrzenia się samego placu i stworzenie promenady wysokich drzew wzdłuż ulicy Śląskiej. Chodzi o platany klonolistne o średnicy 20-25 cm i wysokości 4 do 4,5 metra. Projekt obejmuje również korektę z uzupełnieniem układu przestrzennego za pomnikiem. Pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci. Wymieniona zostanie nawierzchnia.

- Po niespełna roku mamy już wykonawcę i jeśli wszystko dobrze pójdzie, pogoda nie spłata figla, do końca listopada Plac Pamięci Narodowej stanie się nowym miejscem, które będzie cieszyć się popularnością wśród częstochowian - twierdzi Łukasz Kot, naczelnik Centrum Usług Komunalnych. - Dodatkowo jako miasto pokazujemy, że nie jesteśmy głusi na to, jak się zmienia klimat i walczymy o to, żeby było więcej zieleni w bliskim sąsiedztwie każdego mieszkańca.

Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny stoi na Placu Pamięci Narodowej. Jego budowę zainicjowali kombatanci w 1980 roku. Powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika na czele z Eugeniuszem Sucheckim. Zebrano wówczas ze składek 20 mln ówczesnych złotych oraz 36 ton metali kolorowych. Kamień węgielny wmurowano 6 maja 1983 r. W cokole pomnika złożono urny z ziemią spod Monte Cassino, Lenino, znad Bzury, z grobów polskich lotników w Wielkiej Brytanii, powstańców warszawskich, a także prochy ofiar obozu w Auschwitz. Odsłonięcie Pomnika, który jest do dziś miejscem wielu miejskich uroczystości rocznicowych, odbyło się 1 września 1985 roku.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę