Częstochowska drogówka w ramach akcji ROADPOL Safety Days po raz kolejny przeprowadziła w piątek, 23 września działania na drodze pod nazwą "Na ratunek życiu". Podczas prowadzonych działań 10 kierowców nie przyjęło mandatu karnego... tylko wykonało zadanie.

To już kolejna tego typu akcja na częstochowskiej trasie. Przy drodze krajowej numer 91 stanęły radiowozy policji, wóz strażacki, karetka pogotowia i ...karawan pogrzebowy. Przez 3 godziny policjanci mierzyli prędkość pojazdów poruszających się po drodze – w 10 przypadkach kierujący nie zastosowali się do ograniczenia prędkości, popełniając tym samym wykroczenie. Ku zdziwieniu kierujących, policjantka informowała, że tego dnia mogą przyjąć mandat karny, albo wykonać zadanie, polegające na wcieleniu się w rolę służb, które na co dzień pracują na miejscach wypadków.

- Sprawcy wykroczeń musieli ugasić fikcyjny pożar, kierując strumień wody w ustawione pachołki, ewakuować rannego w bezpieczne miejsce i udzielić mu pierwszej pomocy przedmedycznej, a kiedy okazywało się, że „uczestnik zdarzenia” jednak nie przeżył, z pomocą pracownika zakładu pogrzebowego musieli umieścić manekina w czarnym worku - wyjaśnia Sabina Chyra - Giereś, oficer prasowy KMP w Częstochowie.

Akcja ta przede wszystkim miała na celu uświadomienie piratom drogowym, że wypadek śmiertelny to nie tylko tragedia dla rodzin i bliskich ofiar, ale również dla sprawcy tego tragicznego zdarzenia.

Organizatorem działań był Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, a partnerami akcji Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, zakład pogrzebowy z Częstochowy oraz Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę