To były wyjątkowe 30. Dmi Częstochowy. Jubileusz 40-lecia T.Love, Festiwal Kolorów w Parku Lisiniec, a także 41. Rajd Częstochowy.

Po naznaczonych pandemią i spowodowanymi nią obostrzeniami latach 2020 i 2021 udało się w tym roku wrócić do takiej formuły Dni Częstochowy, jaka najlepiej służy wspólnemu świętowaniu  –  dużych imprez na otwartym powietrzu, symbolicznie zamykających wakacyjno-urlopowy okres. A że to patent sprawdzony, pokazała frekwencja podczas plenerowych punktów programu 30. Dni Częstochowy.

Te plenerowe wydarzenia ruszyły już – i to w sensie dosłownym – w piątek, 26 sierpnia, o godz. 9. Spod hotelu ,,Scout” przy ul. Drogowców ruszył wtedy bowiem 41. Rajd Częstochowy, którego głównym organizatorem był Automobilklub Częstochowski z partnerami.  Rajd odbył się w ramach V Rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych 2022. Trasa wiodła w znacznej mierze po jurajskiej okolicy na północ od miasta. Po drodze na uczestniczki i uczestników czekały m.in. przystanki w miejscach związanych z motoryzacja, próby sprawnościowo-sportowe czy  tzw. OTJ – czyli ocena techniki jazdy. Zwieńczeniem rajdu był sobotni ,,pokaz elegancji” historycznych pojazdów na pl. Biegańskiego. Nie bez powodu załogi aut chwaliły się przede wszystkim właśnie ich elegancją. Lśniące, wypucowane, nietypowe, przenoszące w bliższą lub dalszą przeszłość (przynajmniej sprzed 31 grudnia 1989 roku) samochody robiły ogromne wrażenie swoim niewidywanym na co dzień na drogach wzornictwem.   

Sobotni wieczór należał do Muńka Staszczyka i jego T. Love. Pochodzący z częstochowskiego starego Rakowa lider świętował ze swoim zespołem jego 40-lecie. Dzięki temu koncertowi tegoroczne Dni Częstochowy nawiązywały do imprezy sprzed dekady, czyli jubileuszu samego Muńka. Na ,,Biegana” przyszły wtedy tłumy. Nie inaczej było tym razem, tyle że na otwartym terenie przy pętli tramwajowej na Północy. Zanim na scenę weszli weterani z T.Love, publiczność rozgrzewały lokalne składy CoverUp, Śliwka i Fuzzy`a. Przed występem gwiazdy wieczoru prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wręczył na ręce lidera okolicznościową, urodzinową grafikę. Muniek i jego ekipa grali dobrze ponad godzinę. Koncert był elementem trwającej, jubileuszowej trasy. Zespół niedawno wydał nowy krążek „Hau! Hau!”, nagrany w historycznym składzie – Muniek Staszczyk, Janek Benedek, Jacek Perkowski (obaj na gitarach), Paweł Nazimek (bas) i Sidney Polak (bębny). A na Dniach Częstochowy publiczność bawiła się m.in. przy ,,Warszawie", ,,I Love You”, ,,Kingu” czy – w rodzinnym mieście Muńka niemal obowiązkowym – ,,IV Liceum Ogólnokształcącym”. ,,Sto lat” odśpiewali fani zespołowi – obok odśpiewanych z Muńkiem tekstów wielkich przebojów grupy, rzecz jasna.  
    
Piątek był więc głównie rajdowy, sobota – koncertowa i ,,Muńkowa”, a niedziela – kolorowa. Od wczesnego popołudnia do Parku Lisiniec przybywały bowiem tłumy zwłaszcza młodych i bardzo młodych ludzi, aby bawić się na Festiwalu Kolorów. Jego znakiem rozpoznawczym są odbywające się co godzinę wyrzuty kolorowego pyłu opadającego potem na bawiących się. Fakt – trzeba go potem sprać z ubrań, ale nie jest tu trudne, a sam barwny proszek jest całkowicie bezpieczny.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę