Częstochowska kranówka przewyższa wiele wód butelkowanych oferowanych w sklepach, jest od nich dużo tańsza, a przy tym ma korzystny dla zdrowia skład i orzeźwiający smak.

Woda, w którą Wodociągi Częstochowskie zaopatrują mieszkańców Częstochowy i okolic, była już wielokrotnie nagradzana i ma opinię jednej z najlepszych w kraju. Klienci przedsiębiorstwa mogą być więc pewni, że piją wodę zdrową, smaczną i bezpieczną, a do tego dużo tańszą od tych butelkowanych. Dla przykładu, średnia cena wody w sklepie wynosi powyżej 2 zł za półtoralitrową butelkę. Koszt takiej samej ilości częstochowskiej kranówki to mniej niż 1 grosz (0,006 zł). Rocznie przedsiębiorstwo ujmuje 16 584,4 tys. m3 wody, co daje ok. 11 mld półtoralitrowych butelek.

- Przeprowadziliśmy badania, które potwierdzają, że nasza woda jakością przewyższa wiele wód butelkowanych oferowanych w sklepach - twierdzi Michał Król, prezes Wodociągów Częstochowskich. - To woda niskochlorkowa o średnim stopniu zmineralizowania. Pijąc częstochowską kranówkę dostarczamy naszemu organizmowi wiele niezbędnych życiodajnych składników. Nierzadko spotykamy się z opiniami osób mieszkających poza regionem częstochowskim, które potwierdzają, że nasza woda jest zdrowa, orzeźwiająca, spełnia walory smakowe. Doceniają ją także turyści, pielgrzymi przybywający do Częstochowy, chętnie korzystając ze zdrojów znajdujących się na terenie miasta - dodaje.

W litrze częstochowskiej kranówki jest aż 300 mg składników mineralnych. Obecność w wodzie wapnia obok magnezu sprzyja lepszemu przyswajaniu obu pierwiastków przez ludzki organizm. Częstochowska woda zawiera również inne, potrzebne dla dobrego funkcjonowania organizmu makroskładniki, takie jak: sód, potas, wodorowęglany, siarczany, chlorki i jest wolna od substancji szkodliwych. Do tego jej jakość jest stabilna, niezależna od zmieniających się pór roku, czy warunków atmosferycznych.

Wodociągi przywiązują dużą wagę do jakości dostarczanej wody. W strukturach przedsiębiorstwa działa nowoczesne laboratorium badawcze posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) oraz zatwierdzenie systemu jakości do wykonywania badań wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, wydawane corocznie przez Państwowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie. PWiK Częstochowa wykorzystuje 57 metod fizykochemicznych badania wody i ścieków oraz 8 metod mikrobiologicznych badania wody. Co roku wykonuje 65.100 oznaczeń jakości wody i ok. 21.000 oznaczeń wskaźników w ściekach.

Wodociągi Częstochowskie zapewniają o bardzo dobrej jakości pobieranej i dystrybuowanej wody. Nie ma potrzeby filtrowania jej w specjalnie do tego przeznaczonych dzbankach bądź wcześniejszego gotowania.

- W Częstochowie i regionie obsługiwanym przez Wodociągi Częstochowskie wody nie musimy filtrować. W wielu przypadkach jest to działanie niezalecane, ponieważ wtedy ubożeje jej jakość - przekonuje prezes Michał Król.Kamień, który może pojawiać się w czajnikach czy dzbankach nie jest niczym złym. Potwierdza jedynie, że woda jest bogata w wapń i zawiera dużą ilość wodorowęglanów, co jest korzystne dla naszego zdrowia.

Woda to najważniejszy składnik potrzebny do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wodociągi Częstochowskie przypominają, aby systematycznie uzupełniać jej poziom, spożywając przynajmniej 2,5 litra na dobę (dziennie 30 ml wody na każdy kilogram ciała).

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę