Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych, spotkał się w piątek, 22 lipca z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem, odwiedził także hutę szkła Guardian, Jasną Górę, Liceum Mickiewicza oraz Politechnikę Częstochowską. Towarzyszył mu m.in. Patrick T. Slowinski, konsul generalny USA w Krakowie.

W Urzędzie Miasta Mark Brzezinski spotkał się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem. W czasie spotkania podkreślił, że przyjeżdżając do Częstochowy jest dumny ze swoich korzeni. Mówił o religijnym i historyczno-kulturowym dziedzictwie miasta, jego obecnych osiągnięciach, wartości lokalnych tradycji oraz globalnej marce Częstochowy. W jego opinii siłą częstochowian jest otwartość na zmiany. Dziękował także za pomoc udzielaną ukraińskim uchodźcom.

Tematem rozmowy nowego ambasadora USA z prezydentem Częstochowy była aktualna sytuacja gospodarcza w mieście, inwestycje w specjalnej strefie ekonomicznej, strategiczne kierunki rozwoju miasta oraz realizowane ostatnio miejskie zadania inwestycyjne, a także obecność firm z kapitałem amerykańskim, które zainwestowały lub obecnie inwestują w Częstochowie (Guardian Glass, Panattoni, Hillwood).

- Amerykańskie firmy są obecne w mieście, dają zatrudnienie naszym mieszkankom i mieszkańcom, inne – jak np. Trek - sprzedają u nas swoje produktypowiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Mówiliśmy jak rozwijać współpracę między miastem a tymi firmami, które na naszym terenie funkcjonują. Dziękuję panu ambasadorowi za otwartość i życzliwą dyskusję.

Mark Brzezinski dokonał wpisu w księdze pamiątkowej, w którym podziękował za gościnę mieszkańcom "miasta o lokalnych korzeniach i globalnym zasięgu".

Prezydent zaprosił ambasadora do złożenia kolejnej wizyty w mieście oraz poznania uroków częstochowskiej Jury.

Swój pobyt w Częstochowie ambasador Stanów Zjednoczonych rozpoczął rano od spotkania z przedstawicielami spółki Guardian Częstochowa - dyrektorem zakładu Marcinem Leszkiem i dyrektorem na wschodnią Europę - Grzegorzem Kuźnikiem. Guardian Glass jest częstochowską firmą z kapitałem amerykańskim. Nowoczesny zakład produkuje szkło typu float o wysokich parametrach stosowane we wnętrzach i na zewnątrz budynków.

Po wizycie w Urzędzie Miasta kolejnym punktem programu było zwiedzanie sanktuarium jasnogórskiego. Dyplomaci amerykańscy przyjęli również zaproszenie wystosowane przez dyrekcję V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza. Szkoła już wcześniej współpracowała z krakowskim konsulatem USA. W spotkaniu wzięli udział także uczniowie z grupy tanecznej MICK oraz z klasy ukraińskiej.

Trop partnerskich relacji poprowadził ambasadora również na Politechnikę Częstochowską, gdzie rektor prof. Norbert Sczygiol i ekipa odpowiedzialna za sukcesy częstochowskiego łazika marsjańskiego zaprezentowali ostatnie projekty, o których było głośno także w Stanach Zjednoczonych.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę