Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie od nowego roku akademickiego rozpocznie kształcenie przyszłych medyków. Uczelnia otrzymała zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego.

Decyzją ministra edukacji i nauki z 14 lipca 2022 roku roku Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie otrzymał zgodę na prowadzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku lekarskim. Wcześniej wniosek o uruchomienie kierunku lekarskiego został pozytywnie oceniony przez Polską Komisję Akredytacyjną.

- Kierunek lekarski tworzyliśmy od 2018 roku. Ten czas pozwolił nam na bardzo dobre przygotowanie tego trudnego wniosku, wymagającego zaangażowania całej uczelni - mówi prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. - To, że odważyliśmy się myśleć o kierunku lekarskim wiązało się z naszymi doświadczeniami w kształceniu w tym zakresie. Mamy pielęgniarstwo pierwszego i drugiego stopnia, studia na kierunku fizjoterapia, kosmetologia, dietetyka - wymienia.

Aby otrzymać zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego, częstochowska uczelnia musiała spełnić wszystkie wymagania dotyczące zarówno programu nauczania, kadry jak i zapewnienia odpowiedniego zaplecza dydaktycznego i klinicznego.

- Trafiliśmy na trudny cas związany ze zmianą ustawy, która bardzo podniosła wymagania dla uczelni starających się ten kierunek. Do tej pory jesteśmy jedyną uczelnią, która je spełniła - podkreśla prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. - Najtrudniejsze było posiadanie uprawnień do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie nauk medycznych lub nauki o zdrowiu. Przyglądaliśmy się jak inne szkoły wyższe planowały swój rozwój i jak powstawały kierunki lekarskie poza uczelniami medycznymi.

Jak wyjaśnia rektor UJD, kierunek lekarski ma profil ogólnoakademicki, co oznacza, że osoby zatrudnione na na uczelni muszą prowadzić badania naukowe. - Dlatego trzeba zapewnić infrastrukturę badawczej dla lekarzy prowadzących zajęcia ze studentami - mówi.

Częstochowska uczelnia, aby spełnić wymagania dotyczące uruchomienia kierunku lekarskiego, musiała również potwierdzić datę oddania do użytku Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu przy ul. Chłopickiego 3. Ta przypadka na czwarty kwartał 2024 roku.

Zapleczem do kształcenia przyszłych studentów kierunku lekarskie będzie na pewno Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie. - W tej chwili przechodzimy kapitalny remont oddziału patomorfologii, który jest konieczny do uzyskania akredytacji pod kątem współpracy z uniwersytetem - mówi Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Na pierwszy rok kierunku lekarskiego zostanie przyjętych 60 studentów na studia stacjonarne i 30 studentów na studia niestacjonarne. Rekrutacja ruszy 23 lipca i potrwa do 17 września.

Częstochowska uczelnia stara się również o uruchomienie kierunku farmacja. - Na razie otrzymaliśmy negatywną odpowiedź z Polskiej Komisji Akredytacyjnej. To, co istotne, nie ma żadnych zastrzeżeń do koncepcji, idei i programu kierunku. Dostaliśmy jedynie zastrzeżenia do 12 prowadzących. Mamy kontakty z kolejnymi farmaceutami i wskażemy kolejne osoby z kadry, które zasilą nasz kierunek - zapowiada prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę