Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wziął udział w kongresie Smart City Forum we Wrocławiu. Dyskutowano o tym "Jak rozwijać inteligentne miasta".

Oprócz prezydenta Częstochowy w kongresie wzięli udział m.in. prezydenci Jacek Karnowski z Sopotu, Jacek Sutryk z Wrocławia i Piotr Krzystek ze Szczecina.

Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego uczestnicy rozmawiali o wykorzystaniu nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem m.in. w pandemicznej rzeczywistości.

- Jest okazja, by podziękować wszystkim samorządowcom, którzy współpracowali w kryzysowych chwilach związanych z wydarzeniami na Ukrainie. Dzięki mieszkankom i mieszkańcom, przede wszystkim ich dobrej woli i chęci niesienia pomocy, udało się opanować sytuację - mówił w czasie debaty prezydent Częstochowy. - Zmiana podejścia i rozwój, który nastąpił w ostatnich czasach, jeśli chodzi o sposób komunikowania się, czy zarządzania miastem, na stałe pozostaną z nami.

Panel, w którym głos zabierał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, dotyczył głównie zmian, jakie zaszły w polskich miastach po wybuchu wojny na Ukrainie, oraz reakcji na nową sytuację. Zastanawiano się, jak wykorzystywane były rozwiązania smart i innowacyjne podejście w rozwoju miast.

Organizatorzy zaprosili prezydenta, by podczas wieczornej Gali Smart City Forum wręczył jedną z nagród (kategoria Smart City Solution).

Smart City Forum – organizowane już po raz czternasty – to miejsce spotkań, gdzie miasta różnej wielkości uczą się wzajemnie od siebie, jak wdrażać innowacje, przekazują sobie zdobytą wiedzę oraz doświadczenia. Wydarzenie gromadzi decydentów szczebla krajowego, administracji samorządowej oraz znanych ekspertów z branż takich jak: transport, budownictwo, bezpieczeństwo, energetyka, zarządzanie danymi czy usługi publiczne.
Obecne podczas kongresu samorządy wspierają się i prezentują, co w poszczególnych miastach sprawdziło się w praktyce. Ideą jest zbieranie cennych doświadczeń, czerpanie z sukcesów innych samorządów, by uniknąć błędów, które inni popełnili.

W planie dwudniowego wydarzenia są również rozmowy o nowoczesnym transporcie miejskim oraz o tworzeniu warunków do rozwoju biznesu.

 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę