Częstochowscy radni Lewicy stanowczo sprzeciwiają się planowanej przez firmę Agronica inwestycji polegającej na produkcji nawozów sztucznych z osadów ściekowych i odpadów zielonych pochodzących z selektywnej zbiórki z całej Polski.

Inwestycja ma powstać na Zawodziu w rejonie Koksowni i strefy ekonomicznej. Jak dowiedzieli się radni Lewicy, działki pod swoją działalność firma Agronica kupiła od spółki Skarbu Państwa - Operatora ARP.

- Operator ARP i RFG to spółki, które miały zadbać o to, aby tereny pohutnicze stały się atrakcyjne dla przyszłych inwestorów. Wiemy, że inwestycja firmy Agronica nie będzie magnesem dla przedsiębiorców - twierdzi Łukasz Kot, wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy - Dziwi nas to, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Wody Polskie były w stanie wydać decyzję pozytywną dla tej firmy w kilka tygodni lub kilka miesięcy. Tymczasem np. Wodociągi Częstochowskie czekają na decyzje dwa lata.

Radna Lewicy Małgorzata Iżyńska uważa, że realizacja tej inwestycji, negatywnie wpłynie na komfort życia mieszkańców Zawodzia-Dąbia i Mirowa. - Dowożenie odpadów zielonych oraz osadów ściekowych z całej Polski spowoduje pogorszenie warunków życia mieszkańców przede wszystkim Zawodzia-Dąbia i Mirowa - przekonuje. - Winę za to ponoszą przedstawiciele rządu PiS, którzy kierują organami państwowymi i wojewódzkimi wydającymi pozytywne decyzje dla tego typu inwestycji.

Małgorzata Iżyńska przypomina, że kilka lat temu w tym miejscu miała powstać spalarnia. Inwestor wycofał się pod naciskiem protestów okolicznych mieszkańców. - Trwa zbiórka podpisów pod petycją w sprawie inwestycji firmy Agronica - informuje radna. - Jako Klub Radnych Lewicy stanowczo sprzeciwiamy się, aby taka inwestycja powstała. Zdajemy sobie sprawę, że w Częstochowie potrzebne są miejsca pracy i od zawsze głosujemy za programami, które wspierają przedsiębiorców na naszym terenie. Dlatego zachęcamy firmę Agronica do rozmów w celu znalezienia rozwiązania tej sytuacji, choćby zmiany lokalizacji tej inwestycji - dodaje.

Ze stanowiskiem Klubu Radnych Lewicy można zapoznać się poniżej. Jego treść prezentujemy w całości.

Klub Radnych Lewicy stanowczo protestuje przeciwko planowanej inwestycji firmy Agronica na ul. Legionów polegającej budowie instalacji do przetwarzania odpadów m.in. osadów ściekowych oraz odpadów zielonych pochodzących z selektywnej zbiórki. Efektem procesu przetwarzania odpadów ma być nawóz organiczny do wykorzystywania w rolnictwie i ogólnie uprawach roślin.

Spółka Skarbu Państwa ARR Operator sprzedała Agronice swoje tereny pod tę inwestycję, która jak słusznie twierdzą również mieszkańcy okolicznych dzielnic obniży jakość ich życia na tym terenie oraz obniży wartość ich  nieruchomości bo wiadomym jest, że fetor z dowożonych osadów ściekowych i ciężki transport który napłynie tam z całej Polski to główna część takiej działalności. Mieszkańcy słusznie obawiają się, że ten rodzaj działalności negatywnie wpłynie na jakość ich życia czy zdrowie co wyrazili w złożeniu do tej pory kilkuset podpisów pod licznymi petycjami.
 
Kolejnym argumentem jest sam fakt posadowienia na rozwijających się terenach inwestycyjnych kontrowersyjnej z ww. powodów inwestycji. Przedsiębiorcy tam działający już kiedyś wyrazili swój sprzeciw wobec podobnej inwestycji czyli spalarni. Również dla nich posadowienie tam takiej działalności wpływa negatywnie na otoczenie w jakim chcą rozwijać swój biznes.  

Dotychczas instytucje państwowe, nie miejskie !!! jak Spółka Skarbu Państwa WODY POLSKIE oraz wojewódzki RDOŚ ( Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska)  wydały pozytywne opinie dla tej działalności co poniekąd otwiera szansę dla firmy Agronica do uzyskania właściwych pozwoleń w naszej gminie.

My jako radni miasta z Klubu Lewicy dołożymy wszelkich starań, aby ta inwestycja nie powstała w tym miejscu. Jesteśmy zawsze otwarci na nowych inwestorów w Częstochowie i wspieramy ich działania na naszym rynku pracy, ale w tym przypadku sugerujemy zmianę lokalizacji tej inwestycji ponieważ dbamy o dobro mieszkańców i przedsiębiorców.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę