Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBSpo pozbywa się barszczu Sosnowskiego, który pojawił się na należących do spółki działkach przy ul. Łódzkiej. Na tę śmiertelnie niebezpieczną roślinę podczas rutynowego patrolu natrafili strażnicy miejscy.

Barszcz Sosnowskiego to roślina zielna z rodziny selerowatych, która pochodzi z rejonu Kaukazu i osiąga do nawet 3-4 metrów wysokości. Chwast z łatwością i bardzo szybko się rozrasta. Wykazuje przy tym duże zdolności regeneracyjne i może kiełkować nawet przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego jest śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka – powoduje  groźne oparzenia II, a nawet III stopnia i jest silnie toksyczny.

Co jakiś czas roślina pojawia się na miejskich terenach, między innymi na działkach przy ul. Łódzkiej w Częstochowie, na których w przyszłości mają powstać TBS-y. To tam – podczas rutynowej kontroli – strażnicy miejscy odkryli nowe „ognisko” barszczu Sosnowskiego.

Spółka ZGM TBS, do której obecnie należą te tereny, od razu podjęła działania mające na celu likwidację rośliny. W pierwszej kolejności miejsca wzrostu barszczu ogrodzono specjalną taśmą ochronną. Potem wynajęte przez spółkę służby wykonały oprysk rośliny środkiem chemicznym. Teraz kwiatostany barszczu zostaną zniszczone i zutylizowane. ZGM TBS w Częstochowie nadal apeluje o niewchodzenie na wskazany teren przy ul. Łódzkiej –  od strony zachodniej – na odcinku od ul. Wawrzynowicza do ul. Elsnera.

Pod żadnym pozorem nie sprawdzajmy na sobie, czy roślina faktycznie powoduje oparzenia. Zaufajmy tym, którzy mają w tym temacie sprawdzoną wiedzę. Już nie raz lekkomyślność i zwykła ciekawość doprowadziły do tragediimówi Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS w Częstochowie.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę