Sporym zainteresowaniem mieszkańców Częstochowy oraz obywateli Ukrainy dotkniętych wojenną traumą cieszyły się Letnie Targi Pracy, które wróciły po dwuletniej pandemicznej przerwie.

To była już 13. odsłona targów pracy dla osób zainteresowanych podjęciem lub zmianą zatrudnienia. Letnie Targi Pracy zorganizował Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie wraz z partnerami – Ochotniczymi Hufcami Pracy – Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Częstochowie, Agencją Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. oraz Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Otwierając targi, dyrektor PUP Piotr Urbaniak podkreślał ich znaczenie dla lokalnego rynku pracy: - To ważne wydarzenie, które pozwala nam zauważyć, że mimo wcześniejszych niesprzyjających okoliczności dziś w Częstochowie i regionie można znaleźć zatrudnienie, bo sporo firm dysponuje wolnymi etatami. Dla takiej instytucji jak nasza to  bardzo pozytywny sygnał.

- Targi pracy to jeden z najlepszych sposobów bezpośredniego kontaktu pracodawców z potencjalnymi kandydatami do pracy. I każdy taki kontakt, który pozwoli na podjęcie zatrudnienia jest sukcesem dla obu stron - w imieniu prezydenta o potrzebie organizacji targów mówił jego zastępca Ryszard Stefaniak.

Ponad 30 pracodawców miało tym razem do zaoferowania prawie 100 ofert pracy w kraju i zagranicą. Nieprzerwanie kandydatów do obsadzenia wolnych stanowisk poszukują doskonale znani w regionie pracodawcy m.in.: Guardian, ZF Group, SGP Group, X-Kom czy Yawal S.A. Ta ostatnia firma zabiegała o pracowników aż na jedenaście bardzo różnych stanowisk pracy. Z kolei firma Kobnext, znana z kompleksowych realizacji budowlanych, proponowała pracę nie tylko w Polsce, ale także w krajach skandynawskich. I dlatego zainteresowanie jej ofertą było spore. Przyszłych żołnierzy próbowało znaleźć Wojskowe Centrum Rekrutacji  w Częstochowie, kusząc stabilnymi zarobkami i szeregiem dodatków.

Obok bogatej oferty pracy na targach prowadzone były zajęcia warsztatowe z zakresu kreowania wizerunku zawodowego i prowadzenia działalności gospodarczej. Na brak zainteresowania nie mogły również narzekać punkty konsultacyjne prowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sprawnie działał także punkt konsultacyjny dedykowany wspomnianym obywatelom Ukrainy.

Honorowy patronat nad targami objęli: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz starosta częstochowski Krzysztof Smela. 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę