Fundacja "Krajobrazy" na mocy zawartej 16 maja umowy z Centrum Usług Komunalnych opracuje koncepcję zagospodarowania mirowskiego przełomu Warty. Ma ona w niewielkim stopniu ingerować w istniejącą tam przyrodę i maksymalnie wykorzystać potencjał rekreacyjno-wypoczynkowy tego obszaru.

- To duże i odpowiedzialne wyzwanie, przy którym trzeba współpracować z prawdziwymi specjalistami i konsultować je z mieszkankami i mieszkańcami po to, żeby to, co zaprojektujemy wychodziło naprzeciw ich potrzebom i oczekiwaniom. Dlatego podejmujemy współpracę z Fundacją "Krajobrazy", która dba nie tylko o estetykę i samą przyrodę, ale też nadaje społeczny charakter działań związanych z kształtowaniem przestrzeni - mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Zakres opracowania obejmuje analizy krajobrazowe, przestrzenne, komunikacyjne, społeczne oraz analizę florystyczno-fitosocjologiczną – a więc zajmującą się roślinnością i drzewostanem.  Sam projekt koncepcyjny będzie składał się z części opisowej i wizualizacji. Na konsultacje społeczne złoży się prezentacja projektu, zebranie uwag do niego, kolejna prezentacja oraz podsumowanie. Umowa obejmuje też promocję projektu oraz sporządzenie wstępnej szacunkowej wyceny kosztów realizacji wybranego i zatwierdzonego przez Miasto wariantu. Wycena taka obejmie grupy robót, które umożliwią realizację finalnego wariantu etapami.

- Na ten dzień czekaliśmy trzy lata. Cieszę się, że pomoże nam w tym Fundacja "Krajobrazy". Nasi partnerzy wcześniej brali udział w dużym projekcie, jakim były nadsańskie błonia w Stalowej Woli. Mamy zespół ekspertów, który sprawdził się we wschodniej Polsce. Dlatego wierzymy, że to, co wspólnie przez kilka miesięcy opracujemy będzie zachwycać mieszkańców przez najbliższe kilkadziesiąt lat - mówi Łukasz Kot, naczelnik Centrum Usług Komunalnych.

Nad opracowaniem będzie pracować trzyosobowy zespół. Mgr inż. Wojciech Januszczyk to prezes ,,Krajobrazów”, a zarazem konsultant Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, pomysłodawca pierwszej w Polsce Zielonej Sali Wykładowej, twórca autorskich realizacji ogrodów pod hasłem „Protest Garden”, zwracających uwagę na współczesne problemy związane z przestrzenią i krajobrazem. Towarzyszyć mu będą: dr inż. Jan Kamiński – specjalista planowania krajobrazu miejskiego, systemów zieleni miejskiej i  procesów partycypacji społecznej oraz mgr inż. Karolina Wiater - projektantka architektury krajobrazu z wykorzystaniem partycypacji społecznej.

- Przy opracowaniu koncepcji chcemy wziąć pod uwagę takie czynniki jak zmiany klimatu, sprawy związane z retencją wody, wycinaniem drzew, z tzw. betonozą i przeciwstawić jej zjawisko zarastania. Nie chcemy tworzyć dywanowych trawników - twierdzi Wojciech Januszczyk, prezes "Krajobrazów". - W naszej pracowni staramy się promować ideę projektowania i tworzenia przestrzeni zgodnie z gospodarką cyrkularną. Dominantą będzie tutaj czwarta przyroda, która pochodzi od działań człowieka bez jego dużej ingerencji. Będziemy chcieli wykorzystać elementy przyrody samoistnej, która tam występuje.

W koncepcji oprócz tradycyjnych ścieżek rowerowych znaleźć się mają bardziej ekstremalne, a także pump trucki i ścieżki zdrowia. Będą też miejsca do obserwacji przyrody, drewniany plac zabaw, wybiegi dla psów, trasy wodne, przystanie, które umożliwią spływy kajakowe. Dolina Warty ma być również przestrzenią dla sztuki ziemi, czyli tzw. land artu.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę