W czwartek, 10 lutego prezydent Częstochowy podczas specjalnej uroczystości przekazał dyrektorowi Miejskiemu Domu Kultury sztandar.

Uroczyste nadanie sztandaru było również okazją do wręczenia medali osobom zasłużonym dla Miejskiego Domu Kultury oraz do zaprezentowania możliwości technologicznych, jakimi obecnie dysponuje placówka. O artystyczną oprawę zadbał Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” oraz uczestnicy zajęć wokalnych organizowanych przez MDK.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk w swoim przemówieniu nawiązał do historii dzielnicy, w której został założony Miejski Dom Kultury. - To miejsce, jak i cały Raków, zawdzięcza swój rozwój wybudowanej końcem XIX wieku Hucie – mówił prezydent w czasie gali. - W rejonie dzisiejszych ulic Okrzei, Limanowskiego i Łukasińskiego powstała kolonia fabryczna, gdzie Bernard Hantke postawił swój pałac. Dziś siedziba MDK. Tak się składa, że postać właściciela pałacyku i założyciela Huty znów zostaje przywołana, wcześniej dzięki symbolicznemu wpisaniu w logo, a w efekcie znalazła się na samym sztandarze. Postać z melonikiem to piękne nawiązanie do tradycji tego miejsca, które poza parkiem może cieszyć się tym, że z biegiem lat dom kultury wzbogacił się o krytą pływalnię i dużą salę widowiskową. To połączenie zabytkowej architektury, zieleni i współczesnych rozwiązań dotyczących zarówno oferty rekreacyjnej, jak i estradowej, stanowi o wyjątkowości tej lokalizacji.

Opis sztandaru

Awers:
Płatem sztandaru jest tkanina (biała satyna) w kształcie kwadratu o  wymiarach 100 x 100 cm. W centrum płata sztandaru znajduje się logo Miejskiego Domu Kultury z haftem wypukłym dającym wrażenie trójwymiarowości. Logo MDK-u to tzw. „Pan Kulturalny” nawiązujące do Bernarda Hantkego. Żółto-niebieskie okulary nawiązują do barw miasta.

Rewers:
Płatem sztandaru jest tkanina o wymiarach 100x100cm w kolorach białym (srebrnym), żółtym (złotym) i błękitnym, stanowiących chorągiew (flagę) miasta Częstochowy. W części centralnej wyhaftowano herb miasta Częstochowy. Sztandar obszyty jest złotymi frędzlami z trzech stron nieprzylegających do drzewca.
Głowica sztandaru jest wykonana z białego metalu i składa się z Godła RP na podstawie złotej i stanowi zwieńczenie drzewca sztandarowego.

Miejski Dom Kultury w Częstochowie - instytucja kultury powołana uchwałą Rady Miasta Częstochowy VI kadencji na XXXVIII sesji zwyczajnej z dniem 1 stycznia 2014 r. Jest administratorem zespołu budynków przy ulicy Łukasińskiego 50/68 oraz przy ulicy Spadzistej 13. Główny budynek to objęty ochroną ponad stuletni pałacyk Bernarda Hantkego, siedziba dawnego właściciela Huty Częstochowa. Zabytkowe wnętrza tworzą niezapomnianą atmosferę, sprzyjającą artystycznej edukacji i działalności.

W latach 70. XX wieku do obiektu dobudowano salę widowiskową na 417  miejsc oraz krytą pływalnię z brodzikiem dla dzieci. Wraz z rozpoczęciem  działalności Miejskiego Domu Kultury w 2014 roku uruchomiono studio nagrań. Całość obiektów otoczona jest półtora hektarowym parkiem. MDK stara się zwiększać ofertę, zmieniając rodzaj, charakter i formy pracy w coraz  liczniejszych pracowniach.

Mieszkańcy mogą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach: nauki i doskonalenia gry na instrumentach, wokalnych, choreograficznych, plastycznych, fotograficznych, teatralnych, kroju i szycia, modelarstwa, ceramicznych, gimnastyki relaksacyjnej, korekcyjnej, aqua aerobicu i nauki pływania. Uczestnicy zajęć edukacyjnych biorą udział w wielu konkursach zarówno o znaczeniu lokalnym jak i ogólnopolskim i międzynarodowym, uzyskując szereg sukcesów: nagród i wyróżnień.

W MDK-u działa Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”.  W ramach współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta odbywają się  zajęcia na krytej pływalni w ramach programu Powszechnej Nauki Pływania  dla uczniów klas drugich szkół podstawowych w Częstochowie. W MDK działa Salon Sztuki, w którym prezentowane są m.in. wystawy fotograficzne,  plastyczne, architektoniczne, a także odbywają się koncerty kameralne.  Dla zainteresowanych osób cyklicznie odbywają się spotkania, np. szachowe, tańca irlandzkiego, podróżnicze. MDK organizuje koncerty i prowadzi działalność wydawniczą.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę