OKF, Biblioteka Publiczna i Muzeum Częstochowskie, jak co roku, przygotowały wiele atrakcji dla dzieci w okresie ferii zimowych. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

OKF od 12 do 27 lutego zaprasza na seanse filmowe, a 18,19 i 20 lutego - także na warsztaty plastyczne. W tym czasie dzieci będą mogły obejrzeć następujące produkcje: ,,Moja mama gorylica", ,,Wiki i jej sekret", ,,Dziki Zachód Calamity Jane", ,,Skarb Mikołajka", ,,Martin i magiczny las".

18,19 i 20 lutego o godzinie 12 OKF zaprasza na warsztaty tematyczne. W piątek młodzi projektanci, architekci i konstruktorzy będą mieli za zadanie stworzyć makietę westernowego miasteczka. W sobotę miłośnicy koni, mając do dyspozycji różnorodne materiały plastyczne, będą tworzyć pełnowymiarowe rącze rumaki. Na niedzielnym spotkaniu, każda uczestniczka i uczestnik będzie miał możliwość stworzenia swojego unikatowego amuletu - Łapacza Snów.

Dokładny repertuar można sprawdzić na stronie kina studyjnego Iluzja.

Biblioteka proponuje zajęcia literacko-plastyczne, turniej gier planszowych, zajęcia teatralne, a nawet zajęcia z... robotyki (plan wydarzeń tutaj).

Od  najbliższego wtorku muzeum zaprasza grupy zorganizowane, rodziny oraz uczestników indywidualnych na zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty inspirowane historią, a nawet lepienie naczyń z gliny.

I tak 15 lutego uczestnicy warsztatów poznają historię malarstwa i technikę powstawania obrazków na szkle, a chętni wykonają prace plastyczne inspirowane eksponatami pochodzącymi ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego.

16 lutego zajęcia prowadzone będą w oparciu o wystawę Z mroku dziejów. Kultura łużycka, i wzbogacone o warsztaty lepienia naczyń z gliny.

17 lutego można zwiedzić relikty piwnic najstarszego częstochowskiego ratusza odkrytego w trakcie badań wykopaliskowych i obejrzeć wystawę Historia Częstochowy – miasta nad Wartą. Chętni mogą uzupełnić zwiedzanie warsztatami plastycznymi projektowania stroju z epoki.

18 lutego zajęcia będą prowadzone w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, podczas których można dowiedzieć się, jak i kiedy powstała ruda żelaza oraz jak wyglądały pierwsze kopalnie i proces wydobycia. Dzieci sprawdzą, do czego służył szybowskaz i tachograf, czym była „ściana”, a czym „smyczenie kibla” czy kopalnia wieloszybikowa. Uzupełnieniem zajęć będą warsztaty konstrukcyjne – zabawa z klockami K’nex.

Podczas zajęć 22 lutego uczestnicy zwiedzą wystawę Żydzi Częstochowianie i wysłuchają opowieści o dziejach społeczności żydowskiej, od pojawienia się pierwszych Żydów w mieście na początku XVIII wieku do współczesności.

23 lutego zajęcia artystyczne prowadzone będą w oparciu o stałą wystawę Sztuka Polska XIX i XX wieku. W trakcie kreatywnych warsztatów uczestniczki i uczestnicy wykonają własne obrazy inspirowane przedstawioną kolekcją.

24 lutego wszyscy chętni cofną się w czasie o 180 mln lat, poznając najbardziej charakterystyczne zwierzęta, jakie zamieszkiwały głębiny jurajskiego morza. Posłuchają opowieści o amonitach, belemnitach, małżach i pliozaurze. Niewątpliwie największą atrakcją będą skamieniałości z kolekcji paleontologicznej Działu Przyrody. W części warsztatowej najmłodsi wykonają modele poznanych zwierząt lub replikę dna jurajskiego morza.

Podczas zajęć 25 lutego można poznać historię i rodzaje fotografii i pocztówki, porównać zdjęcia dawnej i dzisiejszej Częstochowy i spojrzeć na własne miasto z zupełnie nowej perspektywy.

Na zakończenie ferii muzeum zaprasza całe rodziny. Podczas warsztatów, które odbędą się 26 lutego, zwiedzą wystawę malarstwa Michała Boguckiego Okiem abstrakcji. Malarstwo. Performans. Sztuka Akcji 1971–2021, która może zainspirować do stworzenia własnego barwnego dzieła sztuki, malowanego na papierze czerpanym.

Więcej informacji na temat ferii w muzeum tutaj.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę