Komenda Miejska Policji wspólnie z Urzędem Miasta w Częstochowie rozpoczęła kampanię „Naucz tego znaku swoje dziecko”. Jej głównym założeniem promowanie międzynarodowego znaku „POMÓŻ MI”. Rozpowszechnienie tego gestu pozwoli rozwinąć świadomość i wyczulić społeczeństwo na nieme wołanie o pomoc.

Inicjatorem kampanii jest częstochowski Zespół Interdyscyplinarny do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta, Komendą Miejską Policji w Częstochowie, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Zarządem Terenowym NSZZP w Częstochowie ponad 400 plakatów zostanie rozpropagowanych na terenie placówek oświatowych oraz miejscach dostępnych dla wszystkich mieszkańców. Informacje są też przekazywane za pośrednictwem dużych ekranów rozmieszczonych w strategicznych punktach na terenie Częstochowy.

Międzynarodowy znak „POMÓŻ MI” to dyskretne wołanie o pomoc, które znane jest na całym świecie. Nie wymaga znajomości języków obcych, a jednocześnie w sposób dyskretny pozwala dać do zrozumienia nawet obcym osobom, że potrzebna nam jest pomoc lub jesteśmy ofiarami przemocy. Ofiara nie zawsze ma możliwość głośno poinformować o swojej sytuacji, dlatego użycie takiego gestu może być dla niej ostatnią szansą na powstrzymanie oprawcy. Wykonanie znaku jest bardzo proste: Pokaż otwartą dłoń a następnie złóż ją w pieść chowając kciuk do środka.

Gdy zauważymy taki gest, należy przede wszystkim zachować spokój i nie dać po sobie poznać, że został nam pokazany, aby nie narazić ofiary na konsekwencje. Należy dyskretnie zaalarmować o zdarzeniu dzwoniąc na numer alarmowy 112. Jeśli to możliwe, nie należy tracić z oczu takiej osoby. Warto pamiętać, że ten prosty gest przez nas wykonany lub rozpoznany może uratować nasze lub czyjeś życie.

fot. KMP Częstochowa

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę