Skuteczna walka z koronawirusem to nie tylko maseczki, dezynfekcja i dystans społeczny. - Najważniejsze są szczepienia - przekonuje częstochowski magistrat i podaje niepokojące statystyki zgonów.

W Częstochowie – według oficjalnych danych na 4 stycznia 2022 r – zaszczepionych dwoma dawkami jest 127 854 osób, czyli 58,8 proc. wszystkich mieszkańców miasta, co nie pozwala myśleć jeszcze o osiągnięciu stanu odporności populacyjnej.

W naszym mieście przeciw COVID-19 można szczepić się w 58 punktach (w tym dwóch powszechnych - w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej oraz w punkcie Drive-Thru przy ul. Brzeźnickiej). Lokalizację i kontakt do wszystkich punktów szczepień w Częstochowie można sprawdzić tutaj.

Pandemia ma bardzo istotny wpływ na niepokojący wzrost liczby zgonów w całym kraju. Niestety w naszym mieście też jest to widoczne w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego i ewidencji ludności. W 2021 zmarło 3652 częstochowian – to jest o 12 proc. więcej niż w pierwszym roku pandemii i o 23 proc. więcej niż w „standardowym” roku przez pandemią. Najtrudniejszymi miesiącami były marzec i kwiecień, ale ostatnio także grudzień ubiegłego roku (w 2020 r. zdecydowanie najgorszym miesiącem był listopad).  

- Dlatego nadal zachęcamy do korzystania ze szczepień - tylko to może nas i naszych bliskich uchronić – w dużej mierze - przed tragicznymi skutkami pandemii - podkreśla magistrat.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę