27,5 tys. szczepionek przeciwko koronawirusowi podał już działający od lipca w Galerii Jurajskiej punkt szczepień. Dziś zgłaszają się do niego przede wszystkim osoby zainteresowane przyjęciem trzeciej dawki.

Częstochowianie nie rezygnują z trzeciej dawki szczepionki. Aż 90 proc. wszystkich wykonywanych dziś szczepień w punkcie działającym w Galerii Jurajskiej przypada na dawkę przypominającą. Tendencja ta umacnia się od końca listopada ub. roku.

Szczepienia trzecią dawką praktycznie zdominowały pracę punktu. To oczywiście dobra wiadomość, bo pokazuje, że osoby w pełni zaszczepione są odpowiedzialne i nie rezygnują z dodatkowej dozy, która ma im zapewnić ochronę, zwłaszcza przed wariantem Omikron. Widać to było zresztą w dziennej liczbie szczepień na przełomie roku, kiedy to przyjmowaliśmy dziennie od 350 do 450 osób, a nawet blisko 600mówi Łukasz Ignacyk z firmy Gremedig, koordynującej punkt w Galerii Jurajskiej.

Z drugiej jednak strony, obserwujemy pewien negatywny trend. Od kilku tygodni sukcesywnie spada liczba nowych szczepień. To dziś około 10% wszystkich szczepień, a każdego dnia wykonujemy ich obecnie od 100 do 300. W grupie tej najczęściej pojawiają się osoby, które ze względów zawodowych zdecydowały się na przyjęcie preparatu, np. kierowcy tirów jeżdżący zagranicę – dodaje.

To o tyle niepokojące, że poziom wyszczepienia w powiecie częstochowskim oscyluje od pewnego czasu na poziomie 59,9 proc. - podaje serwis gov.pl.

Są jednak i dobre wieści. Jak zauważają przedstawiciele punktu, nie słabnie zainteresowanie szczepieniami wśród osób w wieku 15 plus. Na szczepienie w Galerii Jurajskiej zdecydowało się już 1500 nastolatków, w tym uczniowie z 3 częstochowskich szkół. – To osoby, które do punktu zgłaszają się najczęściej samodzielnie z wypełnioną przez opiekunów zgodą na szczepienie. W zdecydowanej większości to sami młodzi ludzie wychodzą z inicjatywą, aby się zaszczepić, co cieszy, bo pokazuje dużą świadomość i odpowiedzialność w tej grupie – mówi Łukasz Ignacyk.

W działającym dziś w Galerii Jurajskiej punkcie szczepień można przyjąć szczepionki 3 producentów – Pfizer, Moderna oraz Johnson&Johnson. Z racji małego zainteresowania, punkt zrezygnował niedawno ze szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Nie szczepi się tutaj także dzieci. – Dla osób, które chcą się zaszczepić – po raz pierwszy lub przyjąć dawkę przypominającą – mamy uproszczoną procedurę. Do punktu można przyjść z marszu, bez wcześniejszego rejestrowania się. Wystarczy tylko zabrać ze sobą dokument tożsamości i na miejscu wypełnić stosowne dokumenty. Młodzież 15+ z kolei powinna mieć przy sobie podpisaną zgodę prawnych opiekunów – informuje Łukasz Ignacyk.

Punkt działa w godzinach pracy Galerii Jurajskiej od poniedziałku do soboty, a także w niedziele handlowe. Czynny jest także w niedziele niehandlowe od 12 do 18. – Punkt w Galerii Jurajskiej od ponad pół roku jest nie tylko jednym z popularniejszych w regionie, ale także jednym z najchętniej wybieranych w Częstochowie, o czym świadczy liczba 27,5 tys. podanych już szczepionek. To najlepiej pokazuje jak ważne jest dziś udział centrów handlowych w sukcesie całej akcji szczepień mówi Anna Borecka-Suda, zastępca dyrektora Galerii Jurajskiej.

Tym bardziej, że wiele osób wskazuje dziś konkretne powody, dlaczego wybiera punkt w centrum handlowym. Przekonuje brak zawiłości rejestracji, a także łatwość, z jaką można dojechać i dojść do punktu, który zlokalizowany jest nie tylko przy wyjściu z parkingu, ale i przy windzie. Wiele osób też łączy zakupy z wizytą w punkcie. Nie bez znaczenia jest także to, że działający u nas punkt nie kojarzy się z przychodnią czy szpitalem – wylicza.

W Polsce działa dziś ponad 120 tymczasowych punktów szczepień zlokalizowanych w galeriach handlowych, podaje Polska Rada Centrów Handlowych. W samej Galerii Jurajskiej działają dwa – jeden prowadzi Gremedig, drugi apteka Super-Pharm.

fot. Galeria Jurajska

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę