Pierwsze siedem studentek kierunku pielęgniarskiego korzysta już z miejskiego programu "Częstochowa dla medyków". Po ukończeniu nauki rozpoczną pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym.

Głównym celem programu jest umożliwienie mieszkańcom i mieszkankom dostępu do wykwalifikowanej kadry medycznej. Okres pandemii dobitnie ujawnił kłopoty systemu opieki zdrowotnej w kraju, w tym zarówno braki sprzętowe, jak i kadrowe polskiej służby zdrowia. Brak wyspecjalizowanych pielęgniarek staje się coraz bardziej odczuwalny. Częstochowa chce temu lokalnie przeciwdziałać i przekonywać studentki kierunków pielęgniarskich do pozostania w mieście.

- W listopadzie 2019 i 2020 r. przedstawialiśmy pierwszych stypendystów lekarzy, a po konsultacjach ze środowiskiem pielęgniarskim rozszerzyliśmy zakres programu, zmieniając jego nazwę z "Dostępny lekarz" na "Częstochowa dla medyków" - mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas spotkania ze studentkami kierunku pielęgniarskiego UJD, które pobierają już stypendium - Pandemia obnażyła słabości służby zdrowia, dlatego jako miasto staramy się robić to, co możemy. Liczymy, że program będzie się rozwijał i dzięki niemu sytuacja w miejskiej służbie zdrowia będzie odrobinę lepsza.

Podczas rozmowy z przyszłymi pielęgniarkami dziękował im za wybór tego zawodu, tak potrzebnego w miejskim szpitalu.

Program „Częstochowa dla Medyków” zakłada także pomoc samorządu w szkoleniu, dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne i z tej możliwości też będą mogły – oprócz lekarek i lekarzy - skorzystać w razie potrzeb pielęgniarki i pielęgniarze. Program będzie realizowany do 2023 roku, z uwzględnieniem możliwości jego przedłużenia na pięć lat.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę