Do Sądu Rejonowego w Częstochowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 46-letniemu Marcinowi J., dotyczący uporczywego nękania swojej żony.

W śledztwie ustalono, że w okresie od początku kwietnia do końca maja 2021 roku Marcin J. uporczywie nękał swoją żonę, z którą był w separacji. W ten sposób wzbudzał u kobiety uczucie ciągłego zagrożenia oraz naruszał jej prywatność.

- Stalking polegał na śledzeniu i obserwowaniu pokrzywdzonej oraz prezentowaniu swojej obecności w pobliżu jej miejsca zamieszkania o różnych porach dnia i nocy - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. - Marcin J. oblał także czterokrotnie drzwi wejściowe do jej mieszkania płynem służącym do odstraszania dzików, wywołującym odór i mdłości.  

Na podstawie opinii biegłego z zakresu chemii stwierdzono, że płyn, którym oblano drzwi zawiera kwas masłowy, posiadający intensywny i trudny do zniesienia zapach zjełczałego tłuszczu. Pozbycie się tego zapachu jest możliwe jedynie poprzez ozonowanie pomieszczeń.  

- Ponadto w śledztwie ustalono, że Marcin J. dokonał zniszczenia samochodu żony, polegającego na zarysowaniu pojazdu śrubokrętem, urwaniu bocznych lusterek, wgnieceniu dachu i przebiciu wszystkich opon - wymienia prokurator Ozimek. - W ten sposób oskarżony spowodował szkodę w wysokości 45 tys. zł. Po upływie 3 dni od tego zdarzenia Marcin J. ponownie zniszczył użytkowany przez żonę samochód, poprzez jego podpalenie i spowodowanie szkody w wysokości 73 tys. zł.

Pod koniec maja 2021 roku mężczyzna został zatrzymany i na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany. Marcin J. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. 

46-latek był w przeszłości wielokrotnie karany za przestępstwa zniszczenia mienia, oszustwa i prowadzenia pojazdu bez uprawnień.

Przestępstwo uporczywego nękania (stalking) jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, a przestępstwo zniszczenia mienia karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę