Członkowie Stowarzyszenia Wspólnie dla Częstochowy posadzili drzewa na Placu Samuela Willenberga w dzielnicy Stare Miasto.

Inicjatywa wpisuje się w miejski program „Posadź drzewo w Częstochowie”. Stowarzyszenie Wspólnie dla Częstochowy w porozumieniu z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów wybrało tym razem Plac Samuela Willenberga. Miejsce nieprzypadkowe, symboliczne, bo upamiętniające historię jaka rozegrała się na rampie kolejowej przy ul. Strażackiej między 22 września, a 7 października 1942 roku. 2021 rok został ustanowiony przez Radę Miasta rokiem pamięci o Ofiarach Częstochowskiego Getta.

- Lokalny patriotyzm budujący poczucie jedności, lokalne więzi i wspólną tożsamość, oparty na dialogu i szacunku dla innych to wartości które są jednym z filarów  naszego stowarzyszenia. Chcemy w ten sposób pokazać częstochowiankom i częstochowianom, że pamięć o wydarzeniach z naszej historii jest ważna i powinniśmy ją przekazywać następnym pokoleniom - mówią członkowie stowarzyszenia.

 „Posadźmy drzewo w Częstochowie” to miejska akcja zainaugurowana w roku 2017, zachęcająca częstochowianki i częstochowian do zasadzenia własnego drzewka w mieście. Była odpowiedzią na masowe wycinki drzew na działkach prywatnych, na które pozwoliła liberalizacja rządowej ustawy o ochronie przyrody. Szczegółowe informacje o akcji można znaleźć na stronie https://cuk.czestochowa.pl/posadzmy-drzewo-w-czestochowie/.

fot. Stowarzyszenie Wspólnie dla Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę