Promenada Śródmiejska została doceniona przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów w ramach ogólnopolskiego konkursu ,,Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”.

Nagroda jest formą docenienia pracy i zaangażowania Gminy Miasta Częstochowy w przygotowanie i realizację budowy Promenady Śródmiejskiej, ocenionej jako ,,znaczący wkład w rozwój miasta”. W przekazanym właśnie miastu uzasadnieniu – podpisanym przez dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów dra inż. Mariusza Urbańskiego – czytamy także m.in. Przy projektowaniu wzięto pod uwagę potrzeby osób w każdym wieku, w tym także osób z niepełnosprawnościami. Zostały wydzielone strefy o odrębnych funkcjach – wypoczynku czynnego, cichego oraz integracji społecznej. Tym samym mieszkańcy zyskali nieszablonowe miejsce wypoczynku i rekreacji w centrum miasta.

Ogólnopolski Konkurs Budowlany ,,Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” służy wyłonieniu i nagrodzeniu wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych ukończonych w danym roku. Mogą brać w nim udział jedynie nowo wybudowane obiekty. Konkurs ma też propagować i wspierać ratowanie budowli stanowiących dziedzictwo narodowe, a także promować modernizację, przebudowę czy rozbudowę obiektów dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych. Organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Obok jego przedstawicieli w skład jury wchodzą reprezentanci ministerstw, centralnych instytucji, uczelni i jednostek naukowych (takich jak m.in. Instytut Badawczy Dróg i Mostów, który przyznał Częstochowie nagrodę), a prace jurorów wspomagają inspektorzy nadzoru budowlanego. Gala wręczania nagród odbywa się w Warszawie.

Zarówno budowa Promenady Śródmiejskiej, jak i rewitalizacja częstochowskiego Starego Rynku z pawilonem wystawowym w miejsce Starego Ratusza, znalazły się też – obok innych świetnych, pomysłowych przedsięwzięć budowlanych z całego kraju – w finale tegorocznego konkursu ,,Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Przypomnijmy: Promenada Śródmiejska powstała na poprzemysłowym terenie dawnego ,,Węglobloku”. Zagospodarowano ponad 13 tys. m kw. – przewidziano miejsca do rekreacji dla osób starszych, jak i młodszych, stawiających na aktywny wypoczynek, a także dzieci. Pamiętano o dostępności traktu dla osób z niepełnosprawnościami. Promenada jest zatem jedną z ważniejszych inwestycji wpisujących się w cele programu ,,Kierunek Przyjazna Częstochowa”. Głównym elementem kompozycji jest bulwar łączący dwa place – wejściowy (z pergolą) i centralny (z placem rekreacji). Plac centralny oddziela od otoczenia ,,zielona” skarpa. W obrębie Promenady wydzielono też trawiastą ,,plażę miejską” z leżakami. Postawiono na maksymalne wykorzystanie istniejącej zieleni, a jednocześnie posadzono 44 nowe drzewa oraz 1600 krzewów.

Inwestycję – wartą 6,4 mln zł – odebrano pod koniec listopada 2020 roku. Promenada jest otwarta na modyfikacje i wzbogacanie jej kolejnymi elementami. Już wczesną jesienią tego roku, dzięki miejskiemu Budżetowi Obywatelskiemu, przybył jej plac zabaw i rekreacji – m.in. z trampoliną i stołem do gry w pingponga. Od czasu zakończenia budowy pojawiły się tam również nowe drzewa sadzone np. przez piłkarzy Rakowa.

Promenada nosi imię Olgi Aleksandry Sipowicz ,,Kory” – nieżyjącej już wokalistki grupy Maanam i artystki solowej. Decyzję o wyborze tej patronki podjęła pod koniec czerwca Rada Miasta Częstochowy.

Instytut Badawczy Dróg i Mostów jest placówką naukową zajmującą się problematyką infrastruktury komunikacyjnej. Poprzez swoje prace badawcze, ekspertyzy czy konsultacje wspiera inwestycje czy wprowadzanie racjonalnych systemów zarządzania siecią drogową. Zajmuje się też m.in. nowoczesną diagnostyką dróg czy tworzeniem i wdrażaniem nowych rozwiązań materiałowych i technologicznych w budownictwie drogowym i mostowym, a także certyfikowaniem używanych w tej branży produktów. Uczestniczy też w  międzynarodowych projektach badawczych i dysponuje akredytowanymi laboratoriami. Instytut stowarzyszony jest w Forum Europejskich Instytutów Badawczych Drogownictwa FEHRL, zrzeszającym wiodące instytucje zajmujące się tym obszarem.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę