Do Sądu Rejonowego w Częstochowie trafił akt osktarżenia przeciwko 39-letniemu Rafałowi K., który w czerwcu tego roku mógł doprowadzić do tragedii w Rędzinach. Mężczyzna odpowie za narażenia pieszych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz naruszenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W śledztwie ustalono, że 6 czerwca w Rędzinach kierujący volkswagenem Rafał K. wyprzedzał cztery pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych. W ten sposób stworzył realne zagrożenie potrącenia przechodzących przez przejście czterech osób, w tym dwóch dzieci w wieku 7 i 3 lat. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę monitoringu, należącego do Urzędu Gminy w Rędzinach.

W 2011 roku K. był był skazany na karę 7 lat i 6 miesięcy za spowodowanie w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczkę z miejsca zdarzenia. Sąd orzekł także wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. 

- W postępowaniu przedstawiono Rafałowi K. zarzut narażenia pieszych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz zarzut naruszenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych - informuje Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. - Przesłuchany przez prokuratora Rafał K. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw.    

Sąd Rejonowy w Częstochowie na wniosek prokuratora zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt, który w trakcie dochodzenia został zamieniony na środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i nakazu powstrzymywania się od prowadzenia pojazdów mechanicznych.    

Rafał K. był również w przeszłości karany za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat, a przestępstwo naruszenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę