W Częstochowie z okazji 82. rocznicy powstania Szarych Szeregów i Polskiego Państwa Podziemnego zorganizowany został Bieg Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej.

Bieg rozpoczął się w poniedziałek, 27 września godzinie 10 na placu Pamięci Narodowej, a zakończył o godzinie 12.30 na Starym Rynku. Uczestniczyły w nim patrole od 3 do 5 osób wystawione przez szkoły. Każda szkoła mogła wystawić dowolną liczbę patroli w każdej kategorii. Podział na grupy wiekowe  obowiązywał taki, jak historycznie w Szarych Szeregach: „Zawiszacy” (klasy IV-VI szkoły podstawowej); „Bojowe Szkoły” (klasy VII-VIII szkoły podstawowej i I klasy szkół średnich); „Grupy szturmowe” (szkoły średnie od II klas).

W trakcie uroczystości rozpoczęcia Biegu zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak wraz z przedstawicielem Komendy Hufca ZHP druhem Przemysławem Kowalskim, Bożeną Golachowską - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca i naczelnikiem Wydziału Edukacji Rafałem Piotrowskim złożyli kwiaty przy pomniku „Poległym w Obronie Ojczyzny” na Placu Pamięci Narodowej.

Przypomnijmy, że współtwórcą i dowódcą częstochowskiego hufca harcerskiego w konspiracji był Eugeniusz Stasiecki ps. „Piotr Pomian”. Pracował jako nauczyciel - najpierw w Cykarzewie, a następnie w Szkole Podstawowej nr 21 w Częstochowie w dzielnicy Stradom. Walczył w 7. Dywizji Piechoty pod Janowem. Dowodził jako ppor. rez. 1 plutonem w 1 kompanii I batalionu w 74 pułku piechoty.

Później był m.in. szefem „Pasieki” - głównej kwatery "Szarych Szeregów" oraz zastępcą naczelnika "Szarych Szeregów". Zginął w Powstaniu Warszawskim w sierpniu 1944 r., dowodząc natarciem plutonów batalionu „Zośka”.

Organizatorem biegu byli: Hufiec ZHP Częstochowa, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Szkoła Podstawowa nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę