Na bocznej elewacji głównego budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej pojawiła się Zielona Ściana w ramach miejskiego projektu „Częstozielona”. Z kolei na Skwerze Solidarności stanęła tablica informacyjna poświęcona jerzykom.

W ramach „Częstozielonej” realizowane są różne pomysły na zielone ożywienie przestrzeni publicznej w mieście. Dzięki niej mamy już w tym roku nowe nasadzenia drzew i krzewów, antysmogowe łąki kwietne i słonecznikowe czy parki kieszonkowe. Przypomnijmy, że w akcję włączyły się także częstochowskie firmy: Jawo, Stoelzle, Wkręt-Met, Brembo czy Dawid.

- To pierwsza Zielona Ściana, na miejskim budynku. Mam nadzieję, że instytucji, które będą chciały pójść w kierunku ekologii i takich przedsięwzięć przyjaznych środowisku oraz otoczeniu, będzie z czasem więcej mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Zieloną Ścianę, która piąć się będzie po bocznej elewacji Urzędu Miasta, tworzą: bluszcz pospolity oraz winobluszcz pięcioklapkowy, które powinny dać efekt w postaci ciekawej kompozycji kolorystycznej, atrakcyjnej przez cały rok. Podłoże zostało obsadzone barwinkiem wyniosłym, gatunkiem po raz pierwszy wyhodowanym w Częstochowie.

Ściana będzie mieć ok. 15 m szerokości oraz ponad 3 m wysokości (na razie), z perspektywą zwiększenia wysokości i dołożenia kolejnych paneli, kiedy rośliny podrosną.

Systemy zazielenienia budynków mają wiele zalet: podnoszą estetykę otoczenia, oczyszczają powietrze, wykazują zdolności do biofiltracji, redukcją hałas i wibracje, zwiększają bioróżnorodność, intensyfikują obieg wody, redukują efekt miejskiej „wyspy ciepła”, chronią elewację, pozytywnie wpływają na temperaturę w budynku oraz… ludzką psychikę.

W realizacji projektu Zielonej Ściany merytorycznie pomaga Fundacja Łąka z Grzegorzem Walkiewiczem, a opiekę nad nią sprawować będzie także Centrum Usług Komunalnych i przewodniczący zespołu „Częstozielonej” wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot.    

Tego samego dnia na skwerze Solidarności w centrum Częstochowy stanęła tablica informacyjna poświęcona jerzykom. Nasze miasto w ostatnich latach stało się liderem w montażu budek lęgowych dla tych pożytecznych ptaków, zarówno na budynkach prywatnych, jak i publicznych.

Po okresie, w którym populacja jerzyków w Częstochowie zmniejszała się z powodu kurczenia się możliwości gniazdowania, ptaki ponownie coraz częściej wybierają nasze miasto. Duża  w tym zasługa społeczników zaangażowanych w inicjatywę  „Akcja Jerzyk w Dzielnicy Stradom”, ale także działaniom miasta, dzięki którym coraz więcej budek pojawia się na budynkach znajdujących się w zasobach miejskich, w tym na szkołach i urzędach.

- W Częstochowie szacuje się już liczbę budek dla jerzyków na ok. 7 tysięcy. Inne miasta zaczynają się wzorować na doświadczeniach Częstochowy oraz społecznej akcji „Jerzyk w dzielnic Stradom” mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Jerzyk zasługuje więc na szerszą informację w przestrzeni miejskiej, stąd inicjatywa postawienia przez społeczników tablicy na skwerze w samym centrum miasta.

- Ta tablica to jednocześnie dowód, że Częstochowa otrzymała od uczestników akcji tytuł miasta przyjaznego jerzykom dodaje radny Sebastian Trzeszkowski, wspierający społeczne i miejskie inicjatywy na rzecz tych ptaków.   

Społecznicy z dzielnicy Stradom, prowadzą od trzech lat akcję promowania i wieszania budek dla jerzyków, a jednocześnie edukują na ich temat. Budki pojawiają się na kolejnych miejskich budynkach publicznych, ale także na wielu domach prywatnych, oczywiście nie tylko w dzielnicy Stradom (w tej dzielnicy jest ich obecnie ponad tysiąc).

- Jerzyk żyje 21 lat i wraca do miejsca, w którym się urodził i wychował, dlatego warto walczyć o te ptaki – przypomina Monika Gałwa-Widera, jedna z liderek społecznej akcji.W ostatnich dwóch sezonach udało nam się uratować 200 jerzyków, a w ciągu trzech lat akcji populacja jerzyka w Częstochowie zwiększyła się o ok. 30%.   

 „Akcja Jerzyk w Dzielnicy Stradom” to społeczna inicjatywa zapoczątkowana przez Jacka Tomasza Suchomela, który rozpoczął akcję tworzenia lepszych warunków do osiedlania się jerzyka w Częstochowie. Zainteresowanie tym pożytecznym ptakiem wzrosło na tyle, że akcje edukacyjne prowadzone przez społeczników ze Stradomia oraz montaże budek odbywają się w całym mieście, są też inspiracją do podobnych akcji w innych zakątkach Polski.

Z jednej strony w mieście jest więc bardzo mocno rozwinięta akcja edukacyjna związana z pożytkami z obecności jerzyków, a z drugiej strony - co roku przybywa dużo budek na elewacjach budynków prywatnych i miejskich, dzięki czemu mamy m.in. znacząco mniej komarów.

fot. Łukasz Kolewiński

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę