Do Sądu Rejonowego w Częstochowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 32-letniemu Piotrowi K., dotyczący spowodowania w maju 2021 roku w Częstochowie śmiertelnego wypadku drogowego pod wpływem alkoholu.

Śledczy ustalili, że 5 maja 2021 roku około godz. 21 Piotr K. jechał renault ulicą Tatrzańską w Częstochowie, zbliżając się do skrzyżowania ulic Głównej i Przejazdowej. Wjeżdżając na to skrzyżowanie miał jedynie możliwość skrętu w prawo lub w lewo, lecz pojechał prosto i uderzył w przydrożny rów.

W wyniku uderzenia 61-letni pasażer pojazdu doznał poważnych obrażeń głowy i klatki piersiowej, na skutek których zmarł w szpitalu następnego dnia.  

Na podstawie przeprowadzonych badań toksykologicznych ustalono, że w chwili wypadku Piotr K. miał 3,3 promila alkoholu w organizmie.

Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było niewłaściwe obserwowanie przedpola jazdy przez kierującego renault i zaniechanie przez niego zmiany kierunku jazdy w lewo lub w prawo. Ponadto z opinii wynika, że stan techniczny pojazdu nie miał wpływu na zaistnienie wypadku drogowego. Przeprowadzone przez biegłego badania wykazały również, że zarówno kierujący pojazdem, jak i jego pasażer, nie korzystali w czasie jazdy z pasów bezpieczeństwa.

- W śledztwie prokurator przedstawił Piotrowi K. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr K. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że wypił co najmniej 0,5 litra wódki i nie pamięta okoliczności zdarzenia - informuje Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.

Piotr K. był w przeszłości karany za przestępstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

- Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, którego następstwem jest śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeżeli sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat - mówi prokurator Ozimek. - W takim przypadku sąd orzeka także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych - dodaje.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę