W Częstochowie przeciwko koronawirusowi zaszczepiło się już w pełni 49,9 proc., czyli 108,7 tys. mieszkańców. Można to zrobić w 45 punktach szczepień na terenie miasta, m.in. w Galerii Jurajskiej.

Od połowy lipca przybyło w Częstochowie ok. 6 proc. w pełni zaszczepionych mieszkanek i mieszkańców (ok. 13,5 tys. osób). Obecny wynik daje nam 23. miejsce wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. W rankingu wszystkich gmin w Polsce zajmujemy 172 pozycję (na 2477 jednostek samorządu ogółem). Częstochowa „dobija” więc do 50 proc. zaszczepionej populacji, podczas gdy prowadzące w rankingu gminy i miasta (Podkowa Leśna, Warszawa) mają już 63-64 proc. zaszczepionych.

W naszym mieście przeciw Covid-19 można szczepić się w 45 punktach szczepień (w tym jednym powszechnym - w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej).  

Lokalizację i kontakt do wszystkich punktów szczepień w Częstochowie można sprawdzić pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

 Przypomnijmy, że w lipcu powstał w Galerii Jurajskiej nowy punkt szczepień przeciw Covid-19. To pierwsze w tej części woj. śląskiego centrum handlowe, w którym otwarto takie miejsce. Jak zapewnia Galeria Jurajska na szczepienie może zgłosić się tutaj każdy, także turysta.

Punkt szczepień jest czynny w jednym z lokali na 2. piętrze. Licząca ponad 110 m kw. przestrzeń została specjalnie zaadaptowana w celu zapewnienia prywatności i komfortu osobom, które tu zdecydują się na szczepienie. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie windy, schodów i wyjścia na parking, co znacząco ułatwia dotarcie do niego, także osobom starszym.

 W tym punkcie cała procedura związana ze szczepieniem jest uproszczona. Nie trzeba się wcześniej umawiać ani rejestrować. Do punktu można więc przyjść przy okazji wizyty w galerii. Zainteresowani szczepieniem muszą mieć przy sobie tylko dokument tożsamości i na miejscu wypełnić stosowny, obowiązkowy formularz kwalifikacyjny.

 W punkcie szczepić mogą się zaszczepić zarówno osoby, które ukończyły 18 r.ż., jak również dzieci i młodzież powyżej 12 r.ż. (w przypadku młodzieży pomiędzy 12 a 16 r. konieczne jest jednak wcześniejsze umówienie wizyty). W punkcie istnieje oczywiście możliwość przyjęcia drugiej dawki szczepionki.

 Jeśli chodzi o dostępność szczepionek, na miejscu – według informacji Galerii - można skorzystać zarówno z jednodawkowych firmy Johnson&Johnson, jak również dwudawkowych: AstraZeneca, Moderna lub Pfizer.

Za szczepienia w Galerii Jurajskiej odpowiedzialne jest Gremedig, który w Częstochowie prowadzi już jeden punkt szczepień przy ul. Chłopickiego 16. Punkt będzie działać do odwołania w godzinach pracy galerii. Telefon kontaktowy do punktu to 575 112 999.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę