Wakacje w pełni. Wiele osób beztrosko korzysta z uroków lata wypoczywając w kraju lub za granicą. Pamiętajmy jednak, że nadal występuje stan zagrożenia epidemicznego. Dlatego częstochowscy policjanci sprawdzają, czy przestrzegamy obowiązku noszenia maseczek tam, gdzie to konieczne.

Policjanci z Częstochowy podczas codziennej służby nadal zwracają uwagę, czy obowiązujące przepisy związane z pandemią są przestrzegane przez mieszkańców miasta i powiatu. Głównym celem mundurowych jest ochrona zdrowia i życia ludzkiego. - Większość mieszkańców poważnie traktuje obostrzenia, jednak są i tacy, którzy twierdzą, że żadne ograniczenia ich nie dotyczą i świadomie łamią przepisy. Dla takich osób nie ma taryfy ulgowej - zapewnia podkom. Sabina Chyra - Giereś, oficer prasowy KMP w Częstochowie. - Policjanci są przede wszystkim tam, gdzie w jednym miejscu gromadzi się więcej osób, bo właśnie tam wzrasta ryzyko zakażenia się. Dlatego w dalszym ciągu należy utrzymywać dystans społeczny, zasłaniać usta i nos oraz często dezynfekować dłonie - dodaje.

Pamiętajmy również o zasłanianiu ust i nosa maseczką w przestrzeniach zamkniętych, czyli między innymi w sklepie, w kościele, w kinie, w przychodni czy w autobusie. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa, zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę